Beş şey gelmeden önce beş şeyi ganimet bil!

Bir Hadis-i Şerif

Rasûlullah Efendimiz Sallahu Aleyhi ve Sellem Şöyle Buyurmuştur:

“Beş şey gelmeden önce beş şeyi ganimet bil!

– Ölümünden önce hayatının,

– Hastalığından önce sağlığının

– Meşguliyetten önce boş vaktinin,

– Kocalmadan önce gençliğinin,

– Fakirlikten önce zenginliğin (kıymetini bil!)”

(Buhârî , Cihad 76, el-Müstedrek [IV, 341] Beyhâki [VII, 263])

Bu hadis-i şerifte:

Ölümünden önce hayatının kıymetini değerini bil! Bu dünyaya niye geldin niçin yaratıldın onlara düşün taşın ve yaratılış gayesine göre yaşa yaşa ki sonun hüsran olmasın. Bu dünyada Allah’ın razı olduğu kullardan olmak için uğraş, Allah’ın sevdiği kullardan ol bu dünyada cenneti kazanmanın yollarını ara bul ona göre yaşa. Bu dünya elbet birgün sona erecek bu ömür. Bunun ahireti var, kabri var, kıyameti var, kıyamette mizanı var. Hak olanı yaşa hak olarak muamele gör. Batılı terk et. Batıldan uzak dur. Allah’ın son hak kitabı olan Kur’an’ı Kerim’in içindeki emirlere sözlere göre yaşa. İslâm’ın emirlerine uy! Müslümanca yaşa! Müslümanca öl! Müslümanca da diril! Cenneti hak eden mümin kullardan ol…

Üstad Bediüzaman’ın dediği gibi;

“Cennet ucuz değil, cehennem dahi lüzumsuz değil.”

“Hastalığından önce sağlığının” kıymetini bil! Bil ki, sağlığının kıymetini bil ve sağlıklı olduğun her nefese her ana şükrederek yaşa. Hastalığın zaman sağlığın belki de birdaha geri gelmeyecektir. Bu dünyada hastalıkta bir imtihan olduğunu unutma!

Peygamber Efendimiz s.a.v şöyle buyurmuştur:

“Allah’ın, şifasını yaratmadığı hiçbir hastalık yoktur.”

“Meşguliyetten önce boş vaktinin” değerini bil! Bunu ilimle, bilgiyle okuyarak, insanlara her alanda yararlı faydalı işler yaparak harca. Biranını bile boşa geçirme geçirme ki şeytanı sevindirme sakın. Müslüman herdaim düşünen çalışan ve üreten olmalıdır. Kur’an’ı Kerim’in ilk emri “oku” dur.

“Kocalmadan önce gençliğinin” yani gençliğinde çalış çabala ömrünü yararlı faydalı şeylerle doldur. Gençliğinin kıymetini bil. Giden gençlik bir daha geri gelmeyecek.

“Fakirlikten önce zenginliğin (kıymetini bil!)” bununla ilgili olarak insanın sahip olduğu maddî imkânları gereksiz yerdeve gereksiz yollarla, israf ederek saçıp savurarak harcamadan evvel iyice bunları kafasında tartmalı düşünmeli ki, yarın birgün zor günler gelip çattığı zaman tedarikli olsun zor günler için tedarikte bulunması gerektiğini izah eder.

Selam ve Dua ile Kalın…

 


"Bu dünyada herkes bir şey olmaya çalışırken sen bir HİÇ ol. Menzilin yokluk olsun. İnsanın çömlekten farkı olmamalı. Nasıl çömleği tutan dışındaki biçim değil içindeki boşluk ise, insanı ayakta tutan da benlik zannı değil, hiçlik bilincidir." Hz. Mevlana

Bir cevap yazın