Bedelli Askerlik Süresi Değişti Mi? Sevk Bitiş ve Başlangıç Tarihleri Neyi İfade Ediyor?

Bedelli Askerlik celpleri 19 Kasım 2018 Pazartesi yani bu sabah açıklandı. Celplerin açıklanmasıyla bedelli başvurusunda bulunan yüzbinlerce vatandaş 'sevk başlangıç' ve 'sevk tarihi' ibarelerinin ne anlama geldiğini merak etti.

Bedelli Askerlik Süresi 15 Gün mü Oldu?


Bedelli başvurusu yapan bir çok kişi sevk başlangıcının birliğe teslim, sevk tarihini ise tezkere günü olarak düşündü. Bu da sevk başlangıç ve sevk tarihi arasındaki günün süresinin 15 gün olmasından dolayı, bedelli askerlik süresinin 15 gün mü  olduğu sorusunu ortaya çıkardı.

Peki, sevk başlangıcı ve sevk tarihi ifadeleri ne anlama geliyor? 

  1. Belgede belirtilen, sevk başlangıç ve sevk bitiş tarihleri arası yani 15 günde e-devletten ya da askerlik şubesinden asal bedelli sevk başvurusu yapılması gerekiyor.
  2. Başvuruda verilen belgelerle belirtilen birliğe katılım yapılması gerekiyor. Bu belgelerde bieliğe katılım tarihiniz, birliğe gitmek için alacağınız yol parası ve bunun gibi ayrıntılar yer alıyor. Bu belgeyi belirtilen tarihler arası almak önemli.
  3. Sonuç olarak sevk bitiş tarihi eğer 5 Ocak yazıyorsa 5 Ocak itibariyle asker olunuyor.  O günden itibaren askerlik süresi başlıyor. Bulunulan yere göre 2 -3 gün yol izni veriliyor.
  • Yani bedelli süresinde herhangi bir kısalma şuan söz konusu değil. Ancak 21 günün kaldırılmasını isteyenler bu konuda çalışmalar yürütmeye de devam ediyor.


 

 

Bir cevap yazın