Bedelli askerlik kredisi veren bankaların faiz oranları kaç? Bedelli Askerlik başvuru süreci nasıl?

Bedelli Askerlik için 'Yaş 25 Bedel 15' olarak belirlendi. Bedelli Askerlik yasasından faydalanacak vatandaşlar, 15 bin tl ödeme yaptıktan sonra 21 günlük temel eğitimin ardından askerlik görevini tamamlamış olacaklar. İşte bedellilerin 21 gün temel eğitim alacağı iller tıkla ve oku.

3 Ağustos'ta yapılmaya başlanan bedelli askerlik başvurularında ilk aşama E-Devlet ya da askerlik şubeleri üzerinden gerçekleşecek. Yurtdışında olanlar ise ülkemizin konsolosluklarına giderek başvuruyu bizzat kendileri yapacak. Bedelli Askerlik başvurusunun vekalaetle ya da başka herhangi bir yolla yapılması mümkün değil. İkinci aşama ise bankalarda yapılan ödemenin ardından başlıyor. Başvuru sırasında ödenmesi gereken miktar (15 bin tl) ve ödemenin yapılacağı bankaların bilgileri veriliyor. (Bu bankalar Ziraat Bankası veya Halkbank olarak belirlendi. ) Ziraat veya Halkbank'a yapılacak ödemenin ardından toplam üç nüsha dekont, bedelli askerlik başvurusu yapan kişiye veriliyor. Kişi bu belgelerle başvuru yaptığı merkeze tekrar gidiyor. Mission completed!

Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta daha var. Hali hazırda askerliği tecilli olan kişiler önce bir askerlik şubesine gidip tecili bozdurması gerekiyor. Tecilli vatandaşların bedelliden yararlanmak istediğini belirten dilekçeleri ilgili yere, şubedeki görevliler tarafından gönderiliyor. Daha sonra bedelli askerlik talebinde bulunan kişi telefonla şubeyi arayıp, tecilinizin kalkıp kalkmadığını öğrenmesi gerekiyor. Tecilin kaldırılmasının ardından bankadan aldıkları dekontla tekrar şubeye gitmeleri gerekiyor.

Her şey tamam peki bu yasadan faydalanmak için 15 Bin Tl hazır mı? Bir çok vatandaş bu yasadan faydalanmak için bankaların yolunu tutuyor. Peki bedelli askerlik için en uygun kredi veren bankalar hangileri? Bedelli askerlik faiz oranları ve vadesi nasıl? Bedelli Askerlik kredi başvurusu için gerekli şartlar neler?

Bizde www.acikve.net ailesi olarak sizlere bankaların bedelli askerlik için verdikleri kredileri inceledik. Hadi yine iyisiniz :). Öncelikle bazı bankalar 'Bedelli Askerlik Kredisi' adı altında kredi verirlerken bazı bankaların ise böyle bir kredi seçenekleri mevcut değil. Ancak 'ihtiyaç kredisi' olarak vatandaşlara kolaylık sağlanıyor.

Qnb Finansbank 'Bedelli Askerlik Kredisi' adı altında kredi veren bankalardan birisi ve aylık %2,38'den başlayan faiz oranları ve 3 ay ödeme erteleme seçeneğiyle kredi veriyor. Bu da 48 aylık (vade) taksit seçeneğine 523,93 TL gibi bir aylık ödeme planı oluşturuyor. Qnb Finansbank, internet sitesinden '3 ay sonra ödemeye başlama' seçeneğini sadece şubeden yapılan başvurularda geçerli olduğunu duyuruyor. Ayrıca Qnb Finansbank başvuru sırasında, kimlik belgesi, bedelli askerlik talebini gösteren belge ve gelir belgesi istiyor.

Bir başka 3 ay ertelemeli ödeme seçeneği sunan İNG Bank ise; faiz oranını %2,49'dan başlatıyor. 3-48 ay vade imkanı sunan İNG Bank, başvuru yapan kişilerden son aya ait maaş bordrosu aslı veya çalıştığı firmanın imza sirkülerinin olduğu maaş yazısı, özel sektör çalışanlarında SGK dökümü istiyor. Bu şartlar altında İNG Bank 48 ay vadeli 15 bin tl kredi için aylık 592,35 TL taksit tutarı belirliyor.

En uygun ve hesaplı kredi veren bankalar ise şu an için Ziraat Bankası ve Halkbankası gibi devlet bankaları. İş Bankasının faizleri de uygun görünüyor. Ziraat Bankası ise bedelli askerlik adı altında herhangi bir kredi vermiyor ancak ihtiyaç kredisi yani tüketici kredisi veriyor. Eğer 15 bin tl Ziraat Bankasından Bedelli Askerlik için kredi çekecekseniz Taksit Tutarı: 511,18 TL Faiz Oranı: %1,85 Yıllık Maliyet Oranı:% 30,55 gibi bir tablo ortaya çıkıyor.

İşbankası da Bedelli Askerlik yasasından faydalanmak isteyen vatandaşlar için kredi imkanı sunan bankalardan birisi. 15.000,00 TL Kredi Tutarına, 48 ay vadeli,  ayda 516,08 TL talep ediyor. İşbankasının faiz oranı %1.89 15 binin toplam geri ödemesi de 48 ay sonunda 24.771,84 TL yapıyor.

Halkbank'a Halkbankası en hesaplı krediye veren bankalardan biri. Maaşını Halkbank'tan alanlara özel %1,85 faiz oranı belirliyor. Özel sektör ve kamu çalışanlarına ise bu oran %1,94'e çıkıyor. Halkbankasının bedelli askerlik isimli bir kredi seçeneği mevcut değil. Ancak ihtiyaç kredisi altında müşterilerine kolaylık sağlıyor. Kamu ve özel sektör çalışanları aylık olarak 522,23 TL ile 48 ay vadeli kredi çekebiliyor. 15 bin TL'nin toplam geri ödemesi ise 25.067,19 TL tutuyor. Maaşını Halkbank'tan alanlar ise yine aynı vadeye (48 ay) 511,18 tl ödüyor. Toplam geri ödemeleri 24.536,42 TL tutuyor.

Şimdilik bizden bu kadar. En güncel faiz oranları kullanılarak faiz oranları hesaplanmıştır.

İşte askerliğini bedelli yapacak vatandaşların 21 günlük eğitim sürecinin tablosu tıkla ve gör. 

 

 


Bir cevap yazın