BEBEKLERDE İSHAL NASIL DURDURULUR?

 

Bebeklerde ishal, bebekleri etkileyen sağlık sorunlarından birisidir ve bu nedenle annenin, bebeğin sağlığı için nasıl ciddi bir tehlike oluşturduğunun bilincinde olması, kuraklığa yol açmaya devam ettiği ve buna maruz kalabilecek en ciddi vakalardan biri olduğu düşünülmektedir.

Enfeksiyonun türleri ve nedenleri

Akut İshal

Neredeyse iki hafta sürer. Başlangıçta şiddetli olan ve iki haftadan uzun süren sürekli ishaldir.

Kronik Diyare

Bir aydan fazla sürer ve sonuç olarak artar ve tekrar azalır.

Nedenleri

Bebek ishali için iki sebep vardır:
Bakteriyel veya viral enfeksiyonun neden olduğu ishal.
En sık ishal nedeni ise Rota'nın enfeksiyonu olup, ilk beş yıl boyunca çoğu çocuk bağırsak enfeksiyonlarına neden olan bu virüsü geliştirir. Sebep olan şeyler İntestinal gıda ile zarar görür, mide enfeksiyonu ciddi, dehidratasyon ile sonuçlanır, yapay sütün yanlış bir şekilde hazırlanması, soğuk algınlığı ile bebeğin enfeksiyonu veya gıda zehirlenmesi sonucu olabilir, kaliteli gıdaların hassasiyeti, bebeğin dişlerinin gelişimi gibi faktörler neden olabilir.

Tedavisi

Bebek çok fazla tuz, mineral ve sıvı kaybeder, bu nedenle laktasyon zamanını artırarak onu telafi etmek gerekir. Bebeğin kuru solüsyonunu hazırlayın ve bebeğe verin, bir çay kaşığı şekeri biraz tuz ile karıştırıp bir bardak suya dökün. Dışkı sertliğini artırmak ve ishali durmak için püre, muz püresi, elma, havuç, haşlanmış pirinç gibi besinleri yedirin. Armut, şeftali ve erik gibi ishali artıran gıdalardan uzak durun.

Bağırsakları tedavi eden ve ishalden arındıran maya süt ile beslenir. Her öğünde yediğiniz yiyecek miktarını azaltmak için bağırsak basıncınızı dolayısıyla ishali azaltın. Bebeğiniz üç aylıktan küçükse ateşinin artması ve dışkı ile kanın eşlik etmesi durumunda doktorunuza danışın.

Antep fıstığı ve portakal gibi mide üzerine çift baskı yapan mukus maddelerin salgılanmasını arttıran gıdalardan uzak tutunuz. Çocuğun sindirim sistemini haşlanmış papatya ve pamuk gibi bazı yatıştırıcı otlar ile sağlayın. Çocuğun kaybettiği vitamin ve mineralleri telafi etmek için çocuğa besin takviyesi sağlayın. Kişisel hijyene dikkat ve özen gösterin sürekli ellerinizi yıkayın. Çocuğa sağlanan süt ve süt şişesinin temizliğine dikkat edin.

 

 

Www.acikve.net
Www.instagram.com/acikvnet
Www.twitter.com/acikve_net
Www.facebokk.com/acikvenet

 

Bir cevap yazın