BEBEĞİNİZİN RAHAT UYUMASI İÇİN PİŞİGE DİKKAT EDİN !

 

Bebeklik döneminde en sık rastlanan problemin pişik olduğunu biliyoruz... Peki, oluşmadan önlemini almak için neden geç kalıyoruz?

Derinin doğal koruyucu üst tabaka bal yerinin bozulması yani dilinin tahriş olması pişik oluşumunu bir numaralı sebebidir. Bebekler oldukça hassas bir cilt yapısına sahiptir ve dış etmenlerden korunamaz özellikle de pişik problemi ile karşılaşması kaçınılmazdır!

PIŞİK NEDEN OLUŞUR?

Bebeğimizin hijyeni için kullandığınız ancak yüz tipine uygun olmayan kimyasal içerikli ıslak mendiller ve sabunlar; popo, kasık ve genital bölgenin idrarli ve/veya dışkılı bez içerisinde uzun süre tutulması, pamuk olmayan iç çamaşırlarının bebeğin cildinin temas etmesi, cildin hava aldırılması kişiye yol açan sebepler olarak sıralanabilir. Tüm bu etkenleri bazı mantar ve bakterilerin çoğalmasına zemin hazırlar. Ciltte kızarıklık, kabarıklık, ıslaklık hissi, kaşıntı yanma ve acı pişik belirtileri arasındadır. Zamanında önlem alınması ve sebebiyet veren faktörlerin farkına varılması kişinin bebeğiniz için giderek dayanılmaz bir tablo düşmesine yol açacaktır.

UYKU DÜZENİNİ OLUMUSUZ ETKİLİYOR

 

Pişikle karşılaşılan Bebeğinizin gün boyu huzursuz davranışlar sergileyebilir ve uyku düzeninde olumsuzluklar gözlemlenebilir. Uyurken yattığı  yerde rahat dönmez, uyanıkken rahatça gizemez ve bezi kirlendiğinde canının yanacağı düşüncesiyle değiştirmenize olanak sağlamaz. Pişik olan bölgeye dokunduğunuzda ya da altını temizlemek için yıkamak istediğinizde ağlayarak da etkisini gösterir.

İLK KURAL: SIK BEZ DEĞIŞTİRİN

Pişik sorunu ile karşılaşma ihtimaline karşı önlem almanızda fayda var... Bebeğinizin altını sık sık değiştirin temizliğini su ile yapın ve sonrasında bölgenin kuru kalmasını özen gösterin. Alkolsüz, cildi tahriş etmeyecek ürünler kullanın. Bebek bezi seçiminizi doğru ölçülerde yapın ve bezinin çok sıkı bağlanmamış olmasına önem verin. Bebek cildine uygun olarak geliştirilmiş kimyasal içermeyen pişik önleyici kremi bebeğinizin altını her değiştirdiğinizde kullanın. Cildinin hava almasını sağlamak için kısa bir sürede olsa bezsiz gezmesine fırsat tanıyın.

 

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 

Bir cevap yazın