BEBEĞİNİZ MİDE GAZLARINDAN NASIL KURTULUR?

 

Yenidoğan bebek için karın gazı pek çok sorunun ortaya çıkmasına neden olur. Dış dünyada anne karnında olmadığı için gazlar sürekli rahatsızlık verir. Bunun nedenlerinden bazıları içtiği sütler ve uyku sorunlarıdır.

Bebeğin gazdan kurtulmasına yardımcı olmak için elinize bir miktar bebek yağı alıp göğsünü ve sırt bölgesini dairesel hareketlerle ovun, bu şekilde çocuğun rahatlamasına yardımcı olacaksınız.

Başka rahatlatma yöntemi ise sıcak su torbasını bebeğin yanına koyup baddaniye ile sarın bu işlem kaslarının gevşemesini, kan dolaşımının hızlanmasını sağlayacak. Biraz bu şekilde durduktan sonra bacaklarını hafif şekilde ileri geri götürüp hareket ettirin. Bu hareketler kas gelişimine de katkı sağlar.

Bu masaj işlemini belirli ot karışımlarıyla da yapabilirsiniz. Evde yapımı çok kolay olan bu karışımların yapılışı şöyle:

Küçük bir tencerede iki bardak suya bir çorba kaşığı rezene ve anason ekleyin daha sonra kısık ateşte on dakika kaynatın. Kaynama işlemi bittikten sonra suyunu bir kavonaza veya bardağa süzün. Bu karışımı günde iki defa çay kaşığı ile iki kaşık olacak şekilde bebeğe içirin. Eğer bebeğinizi emziriyorsanız bu işlemi emzirme esnasında yapın.

Çocuğunuzun süt içme işlemi tamamladıktan sonra içtiği karışımı sindirmesine yardımcı olacak bir pozisyonda taşıyın ve beş dakika bekleyin. Bu işlem çocuğun gazdan kurtulmasına yardımcı olur.

 

 

Www.acikve.net
Www.instagram.com/acikvnet
Www.twitter.com/acikve_net
Www.facebokk.com/acikvenet

 

Bir cevap yazın