Bebeğin cilt tipi nasıl belirlenir?

Yapılan araştırmalar bebeklerin aynı cilt tipleri ile doğmadığını ortaya koyuyor. Bu araştırma sonuçlarına göre bebekler 4 farklı cilt tipine sahip olarak dünyaya geliyorlar.  Bununla birlikte bu araştırmalar özellikle yeni doğan bebeklerin cilt bariyerinin güçsüz olduğunu söylüyor. Yani cilt yapıları oldukça çok hassas ve kırılgandır. Bebeklerin 3-4 yaşına kadar da cildindeki nemi eksiktir. Uzmanlar bebeğin 0-2 yaş arasında cilt bariyerinin ve kök hücre depolarının korunmasını, günlük nemlendirilmesini önerirler.

Siz de bebeğinizin cilt tipini gözlemleyerek tespit esebilirsiniz. Bununla birlikte bebeğinizin vücuduna yabancı bir madde dokunduracağınız için mutlaka doktor onayı alınız. Doktorlar doğru cilt tipini sizlere söyleyecektir. Bebeğin cilt tipini öğrendikten sonra ona uygun ürünleri kullanmaya başlayabilirsiniz.

Peki, bebeğin cildinin hangi cilt tipinde olduğu nasıl anlaşılır? 

 

Bebeklerin dört farklı cilt tipi ile doğduğunu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bunlar: Normal, kuru, çok kuru (atopiye yatkın) ve çok hassas cilt tipleridir.

  • Bebeğinizin cildi esnek ve yumuşaksa, muhtemelen bebeğinizin cildi normaldir.
  • Bebeğin cildinde sertlik ve yer yer pullanma var ise bebeğinizin cildi kurudur.
  • Beğinizin cildi rüzgar, soğuk hava, sert su, sürtünme gibi günlük stres faktörlerine karşı hızla kızarıyorsa bebeğinizin cildi çok hassastır.
  • Bebeğin cildinde aşırı kuruluk, yer yer kaşınma ve yer yer kırmızılıklar varsa bebeğinizin cildi çok kurudur. Yani atopiye (alerjik bünye) eğilimlidir.

Bebeğin sağlıklı cilt gelişiminin sağlanması için cilt tipini bilmek gerekir. Böylece bebeğin cilt tipine uygun banyo ve bakım ürünlerini uygulayabilirsiniz.


Bir cevap yazın