Bebeğimin dilini nasıl temizlerim? (Pamukçuk)

Bağışıklık sistemini değiştirmenin doğal bir sonucu olarak, hayatının ilk üç ayında bebeğin maruz kalabileceği pek çok sorun ve hastalık vardır ve bunlar, çocuğu etkileyen problemlerdir: Baş ağrısının  yanı sıra kolik ve karın ağrısı, çocuk bezlerinden kaynaklı sivilce, hap ve enfeksiyonların oluşması. Çocuklarda en yaygın problemlerden biri, dili kapsayan bir kalın beyaz kabuk, bu kabuğun oluşma nedeni ise sütün dilin üzerinde birikmesi. Bu birikme sonucu oluşan tabaka bebeği beslerken zorluk yaşatır ve beslenmeyi engeller. Buna hoş olmayan kokusu neden olur. Dilin üzerinde mantar büyümesine, neden olur. Bu nedenle anne bebeğin sağlığını ve temizliğini korumak için dikkatli olmalıdır, bu nedenle günde iki kez birikmiş sütten bebeğin dilini temizlemek gerekir. Bu yazımızda sizlere bebeklerde dilin nasıl temizleneceği konusunu aktaracağız.

BEBEĞİN DİLİ NASIL TEMİZLENİR?

Bebeğin dilini temizlemek de dahil olmak üzere bir dizi kolay ve basit adım içerir: Çocuğun herhangi bir enfeksiyon ya da hastalığa yakalanmaması için annenin ellerinin her zaman temiz olduğuna dikkat etmelidir.

Bir miktar su kaynatın ve soğuyana kadar bir bardağa koyun. Steril, temiz bir bezi parmağınıza sarın ve ardından ılık su kabına batırın, eczanelerde bu kullanım için kumaş bezleri bulabilirsiniz. Bebeğin ağzının içine bezle kaplı parmağı girdirip, dilin üzerinde bulunan pamukçuklanan tabakayı bebeğin canını acıtmadan yavaşça temizleyin. Parmağınızı dili temizlerken dairesel hareketler yaparak ağız içinde hareket ettirin.

Bebeğin sadece dilini temizlemeyin, bebeklerde ağız bakımına diş etleri, yanakları da dahildir; nazikçe temizlenmelidir. Bazı sterilize edilmiş ve temizlenmiş aletler ve annenin kullanabileceği bebek diş fırçaları doktor önerisine göre kullanılmalı çünkü, bazıları florür içerebilir. Köpüğü üretmeyen diş macununun kullanılması tavsiye edilir, çünkü bebeğin su kaybına neden olur ve bu nedenle biraz acı hisseder..

Www.acikve.net
Www.instagram.com/acikvnet
Www.twitter.com/acikve_net
Www.facebokk.com/acikvenet

Bir cevap yazın