Batı Akdeniz Bölgesindeki İhracat 1 Milyar Doları Geçti

Batı Akdeniz Bölgesindeki İhracat

1 Milyar Doları Geçti...

Batı Akdeniz Bölgesi İhracatçılar Birliği Başkanı Hakkı Bahar, yapmış olduğu açıklamalarda Antalya, Burdur, Isparta gibi üç il kapsamında Batı Akdeniz Bölgesinde gerçekleşmiş olan ihracat verilerinin 1 milyar dolar olduğunu, bu rakamlar 2017 yılına göre kıyas edildiğinde 25 gün öncesinden bu hedefe ulaştıklarını ifade etti.

Batı Akdeniz Bölgesindeki yıl sonu kaydedilen verilere göre 2 milyar doları ve üzerinde ihracat olacağını amaçladıklarını söyleyen Bahar " 2 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmada önemli bir durak olarak gördüğümüz 1 milyar dolar ihracat rakamını geride bırakmamız ihracat ailesinde büyük bir mutluluk yarattı ve moral verdi. Şimdi kısa sürede 1.5 milyon dolar rakamına ulaşmayı hedefliyoruz" diye açıklama yaptı.


Ba Akdeniz Bölgesinde 15 temmuz sonrasındaki ihracat verileri şöyle gerçekleşmiştir; yaş meyve sebze sektöründe 285,3 milyon dolar, maden sektöründe 265 milyon dolar, kimya sektöründe 90,2 milyon dolar, ağaç ve orman sektöründe 77,9 milyon dolar, demir ve demir dışı metaller sektöründe de 54,3 milyon dolar bazında ihracat gerçekleştirilmiş oldu.

En çok ihracat yapılan ülkeler içerisinde 141 milyon dolarla Çin Halk Cumhuriyeti, 75,5 milyon dolarla Almanya, 66,8 milyon dolarla Rusya Federasyonu, 45,2 milyon dolarla Romanya, 45,1 milyon dolarla ABD ülkesi olmuştur.

 

 


Bir cevap yazın