Basur Nedir? Basur Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Basur Nedir?

Basur, Hemoroit olarak da bilinir, anüs kanalını döşeyen mukoza zararının ya da anüsün dış bölümünü örten derinin altındaki toplardamar ağının genişlemesiyle oluşan kütle. Bu tür toplardamar varisi olan basur anüs enfeksiyonundan ya da gebelik, kabız, ağır cisimleri kaldırmak gibi karın içi basıncını artıran etkenlerden ileri gelebileceği gibi, kronik karaciğer hastalığının ya da tümörlerin tan etkisi olarak da ortaya çıkabilir. Hatta, toplardamar duvarının zayıflığı ve basura yatkınlığı kalıtsal bile olabilir. Batı toplumlarında nüfusun yarıdan yakınında görülen, ama çok az kişide belirti veren bu damar genişlemesi, iç ve dış basur olarak iki biçimde ortaya çıkar.

Basur Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Anüsün dışında ya da içinde hafif bir çıkıntı halinde ele gelebilen basurlarda, kaşıntı, ağrı ve sancı gibi rahatsızların yanı sıra, özellikle kabızlık durumunda dışkıdan sonra kanamalar görülür. Hafif basurların tedavisinde fitiller, dışkı çıkışını kolaylaştıracak tahrişi azaltan müshiller, damar büzücü pomatlar ve oturma banyoları etkili olurken, pıhtılaşma ya da başka yan etkiler görüldüğünde genellikle cerrahi müdahele gerekir.

Basur için Alternatif Tıp dalından olan hastanelerde uzman doktorların yapmış olduğu sülük tedavisi basur hastaları için en etkili çözümlerden birisidir.

Basur şikayetleri için hastanelerdeki genel cerrah uzmanı olan bir uzman hekime muayene olmak gerekir. Hastalığın iç ya da dış basur olup olmadığını gereken tedavi ve ilacı size uygulayacaktır.

Basur İçin Oturma Banyoları Nasıl Yapılır?

Basur İçin Bitkisel Kürler Nelerdir?

Basur İçin Isırgan Otu Lapası Kürü

Isırgan Otu Oturma Banyosu

Isırgan lapasını yapılacak. Bunun için bir avuç dolusu kurutulmuş olan ısırganı alınır bunun üzerine sıcak suyun içerisinde 5 dakika kaynatılır. Bu karışım ne çok cıvık nede çok katı olmayacak. Orta az sulu şekilde bir kıvam olacak. Bunu bir buzdolabı poşetinin üzerinde bir bezle ya da tülbentle makat bölgesine konulur. 15 dakika bekletilir. Sonra ılık su ile yıkanır. Bu kürü banyoda yapmanızı öneririm. Çünkü sulu olduğu için suyu akacak bundan dolayı banyoda oturabileceğiniz bir tabure oturak üzerinde bu karışımı 15 dakika bekletmeniz en mantıklı çözüm yolu olur. Bu karışım bir gün yapıp birgün yapmayarak gün aşırı yapılacak şekilde uygulamak gerekir. 

Basur İçin Ebegümeci Lapası Kürü:

Ebegümeci Basur Oturma Banyosu

Basur rahatsızlığı yaşayanlar daha çok bunun taze yapraklarını alarak bir tencerenin içerisinde bir miktar suda 10 dakika kaynatılır ve suyu süzülür. Ebegümeci lapasını da biraz ılıdıktan sonra bir buzdolabı poşetin üzerinde bir tülbente sararak makat bölgesine konulur.

15 ile 20 dakika kadar bunun üzerinde oturulur. Buna en az üç gün devam edilir.

Basur için ilk başta uzman bir hekime muayene olunur. Hekimin dediği tedavi ve ilaç kullanılır.

Basur Hastalığı İçin Sülük Tedavisi

Alternatif olarak da basur yani hemorit için sülük tedavisi insanların bu rahatsızlıkta en çok fayda sağlayan ağrıyı ve şikayetleri gideren çözüm yollarından biriside sülüktür. Sülük sorun olan bölgeye makat bölgesine sülük tutan kişiler tarafından o bölgeye sülük tutturulur. Sülüğün ilk vücuda tenas ettiğinde salgıladığı salgı sayesinde size fayda sağlar. Oradaki pis kanı sorunu emerek dışarı atmış olur. Sizi oldukça rahatlatır.

Sülük hem doktorların hastalara bazı hastalıkların tedavisinde hem de bazı ameliyatlarda kullanılmış olduğu sülükler insanlara asırlardır şifa dağıtmaya devam ediyor.

Basur İçin Dut Kurusu Lapası Kürü:

Dut Kurusu Oturma Banyosu

Bir avuç dut kurusu alınır. Üzerine bir kabın içerisinde biraz sıcak su dökülerek ıslatılarak yumuşatılır. Sonra bubuzdolabı poşetinin üzerinde bir beze konarak basur olan bölgeye konulur. Birkaç saat bunun üzerinde oturulur. Bu kürü 7 gün boyunca uygulayın.

Basur İçin Dereotu

Basur için önleyici olan bitki dereotu.

Hafif basurlarda ve basur önleyici olarak da uygulanır.

Günlük bir avuç dereotunu sabah-öğle-akşam yemeklerinden 15. dakika önce bir avuç dereotu tüketilir. 30 gün boyunca dereotu tüketmeye devam edilir.

Günlük 2 litre su tüketilmesi önerilir.

Basur İçin Çobançantası Bitki Çayı

Kaynatılmış olan bir bardak sıcak suyun içine bir tutam kurutulmuş çobançantası atılır. 5 dakika kısık ateşte kaynatılır. Ocaktan indirilir.

Sıcak olan çobançantası çayı bir bardağa süzgeçten süzülerek konulur. Bu çay akşam yemeğinden 2 saat öncesinde içilir. Bir ay boyunca bu çaya devam edilir. Hergün taze taze hazırlanarak içilir. Tadlandırmak için ya da sade bu çayı içemeyenler için içerisine bal katılarak içilir.

İç hemoroit için de günde bir defa bir bardak bir ay boyunca çobançantası çayı içilir.

Basurda Beslenmeye Dikkat Etmek

Basur için en başta beslenmenize çok dikkat etmek gerekiyor. Kabiz olmamak için sebze ve meyveleri posaları ile birlikte tüketin. Günlük en az 1.5 litre su tüketin.

Basurda Tüketilmeyecek Besinler Nelerdir?

• Acı tüketilmez.

• Baharat olarak acı baharat türlerinden, karabiber, pul biber v.b gibi baharatlardan uzak durmak gerekir.

• Hazır paket olan yiyecekler tüketilmez.

• Süt aşırı tüketilmemesi gerekir.

• Kahve aşırı tüketilmemesi gerekir. Günlük büyük 1 fincan kadar tüketilir.

• Kafeinli içecekler tüketilmez.

• Kızartmalar tüketilmez.

• Turşudan uzak durulması gerekir.

• Acılı olan, sucuk, pastırma v.b gibi besinler ve yemeklerin acılı olanlarından kaçınmak gerekir.

Bu gibi besinler tüketildiğinde basur yani hemorit hastalığını tetikler. Kürler uygulanırkende bu besinleri tüketmemeye özen göstermek gerekir.

Basur şikayeti olanlar beslenme alışkanlıklarını değiştirerek tüketilmemesi gereken gıda ve besinlerden uzak durmaları sağlıklıkları açısından çok önemli bir faktördür.

Sağlıcakla Kalın...

Sağlıklı Günler Dilerim...

Bir cevap yazın