BASİT TEKNİKLERLE GÜZEL FOTOĞRAFLAR

Kameralarla basit teknikler kullanarak harika görüntü elde etmenin küçük incelikleri bulunuyor. Bunlardan bir kaç tanesini sizlerle paylaşmak istiyorum.

* Kamera ile mümkün mertebe kadikey çekim yapmaktan kaçının. Telefonu yatay pozisyona getirerek yatay çekimler elde etmeye özen gösterin. Böyle yaparsanız çekimler daha güzel olacaktır...

* Telefonunuzla çekim yaparken muhakkak sabit bir platform bulun, kaliteli fotoğraf çekmeniz daha kolay olacaktır. İmkanlar dahilinde bir tripot kullanın. Böylece titreşimsiz sabit bir görüntü elde edersiniz.

* Cok fazla uzak mesafe çekimleri yapmayın kameranızın zoom özelliğini kullanmayın. Bir akıllı telefon kamerası ile fotoğraf çekerken, uzaktaki nesneyi fotoğraflarken zoom yapmak yerine daha yakınına ve uygun açıda yaklaşıp o şekilde fotoğraf çekin. O fotoğrafı kırpmanız gerektiğinde çözünürlük sorunu yaşamayacağınızı asla unutmayın. Dijital zoom özelliğinin görüntü kalitesini bozduğunu aklınızdan çıkarmayın.

* Işık ayarları bir fotoğrafın kalitesini artıran en önemli unsurdur. Çekimığınız noktada etkenlerden birisi de aydınlatma… Karanlık ortamdan kaçınacağınız gibi, fazla parlak olmamasına da özen gösterin. Bunun yanı sıra ters ışığın da görüntünüzü karanlığa çevirebileceğinizi sakın aklınızdan çıkarmayın.

* Telefonunuzun varsayılan otomatik mod ayarına güvenmeyin. Tabii ki, telefonu odaklanmak istediğiniz yere dokunarak otomatik modda fotoğraflar çekebilirsiniz ancak, çekeceğiniz fotoğrafın konusu üzerine daha fazla ağırlık vermeniz kaliteyi daha artıracaktır. Her telefonun kendine has özellikleri olsa da en çok yapılması gereken kamera ayarlarının, odaklama, pozlama, beyaz dengesi ve ISO kontrolü olduğunu unutmayın.

Elbette yüksek kalite fotoğraf çektiğinizde yer sıkıntısı yaşayacaksınız. Ancak bu iyi bir fotoğrafçı olma yolunda size engel olmamalı. Ama mutluluğu yakalamak için ille de fotoğrafçı olmaya gerek yok. Doğru gözlem, iyi bir kalp ve teknolojiyle barışık bir akıl sizlere hayal ettiğiniz mutluluğun kapılarını açacaktır

Bir cevap yazın