BAŞARISIZ İNSANLAR DAHA FAZLA MI ALIŞVERİŞ YAPAR ?

İş hayatında istediği mevkie gelemeyen bir insan düşünün. Böyle bir insanın ruh halini anlamaya çalışın. Hissettiği en yoğun duygunun başarısızlık duygusu olduğunu tahmin edersiniz. Peki, bu insan bu duygudan nasıl kurtulabilir.

Belkide özgüvenini yerine getirmek için fiyakalı bir takım elbise almalıdır ya da içinde bulunduğu başarısızlık hissinden kurtulmak için zengin ve başarılı insanların kollarına taktığı markalı saatlerden almaya ihtiyacı vardır. Öyle ya da böyle bu insanın başarısızlık duygusundan kurtulması lazım çünkü bir insan kendisini rahatsız eden bir duyguyla yaşayamaz ama burada dikkat etmemiz gereken konu gerçekten de başarısız insanlar başarısızlık duygusunu bastırmak için daha çok mu alışveriş yaparlar.

Geçmişte ve günümüzde yapılan araştırmalar başarısız olmuş insanların, kendilerinin daha başarılı hissetmek için lükse kaçtığını doğrulamaktadır. Örnek olarak futbolu kötü oynayan bir çocuğun üzerinde Ronaldo yazan orijinal Real Madrid forması almasını verebiliriz. Böylece çocuk kendisini Ronaldo ile özdeştirecek ve futbolda daha başarılı olduğunu düşünecek.

Yoğun iş hayatı yüzünden çocuklarıyla ilgilenemeyen ve onlara yeterince vakit ayıramayan ebeveyninler düşünün. Sizce bu insanlar pişmanlık duyar mı? Sonuç olarak bu ebeveynler annelik ve babalık vazifelerinde başarısız oldular.

Bu durumda ebeveynler başarısızlık ve pişmanlık duygularını bastırmak için çocuklarına pahalı oyuncaklar alabilirler. Çocuklarının bütün ihtiyaçlarını en lüks şekilde karşılayabilirler. Sonuç olarak başarısızlık hissini alışveriş ile bastırırlar.

REKLAM SEKTÖRÜ

Neden reklamlarda başarılı ve karizmatik insanlar oynatılır. Bir araba reklamında arabayı süren kişi neden güçlü kuvvetli, hayatta önüne çıkan zorlukları kararlılıkla bertaraf eden biridir ya da seyircilere neden böyle lanse edilir. Reklamdaki arabayı alıp şoför koltuğuna oturunca bizde mi öyle olacağız yoksa. Belgide öyle olmasak ta başarısızlık duygusundan kurtulmak için o arabayı almamız gerek. O pahalı arabayı aldığımızda kendimizi önemli ve başarılı hissedeceğiz işte o zaman insanlar bizi reklamdaki arabaya kullanan kişi gibi görecek. En azından reklam sektörü bizim böyle düşünmemizi istiyor. İnternette gezinirken birçok reklam karşınıza çıkar bunlardan biri de zayıflama ilaçlarıdır.

Bu reklamlardaki ilaçlar size kısa yoldan başarıyı garanti eder. Sloganları da bunun üzerinedir. Bir ayda şu kadar kilo vereceğinizi, bir haftada şu kadar kalori yakacağınızı söylerler. Böylece başarıyı garanti etmeleri sayesinde diyet ve sporla zayıflamada başarısız olan insanların başarısızlık duygusuna oynarlar.

Reklam sektörü için insan psikolojisini bilmek önemlidir. Bugün dünyada psikoloji dalına en çok yatırım yapan ülkesi Amerika’da dünyanın en iyi reklam hizmeti veren şirketlerin bulunması tesadüf değildir.

http://www.instagram.com/acikvnet

 

 

 

1 Yorum

  1. Hayır ne alaka başarısız ınsan neden alısverıs yapsın kı bence hıc alakası yok. Biraz saçma geldi.

Bir cevap yazın