Başarılı Bir Instagram İçin 5 İpucu

1 milyardan fazla kullanıcıya ulaşmış olan instagram‘ı sadece fotoğraf paylaşılan bir uygulama olduğunu zannediyorsanız, yanılıyorsunuz. Aslında aynı zamanda instagram büyük bir iş ağı. İşlerini dijital pazarlama ile yapanlar için, bu uygulamanın doğru bir şekilde kullanılması aslında hayati önem taşıyor.

Bu nedenle Instagram’da etkileyici bir profil oluşturmak için size yardımcı olacak bazı tüyoları derlerdik;

1. İşletme Profili

Daha detaylı bir analiz elde etmenin ve daha fazla görüntülenme almanın ilk adımıdır; instagram hesabınızı işletme profiline çevirmek. Profilinizi işletme olarak kaydettiğinizde; instagram perförmansınız için kullanabileceğiniz bir dizi önemli veri sunar.

2. Verileri anlayın ve hedef kitlenizi oluşturun

Peki instagramın sizin için sağladığı bu verilerin önemi nedir? Sizin bu verileti yorumlamanız ve onlarla nereye gitmek istediğinizi bilmeniz gerekir. “Hedef kitlem kimler?”, “Kendimi nasıl tanımlarım?” , “Nasıl gelir elde edilir?” gibi sorularla hedefinizi belirleyebilirsiniz. Sayıların sizi hangi cevaplara yönlendirdiğini kontrol edin. Çünkü bu sizin paylaşımlarınızı kontrol etmenizi sağlayacaktır.

3. Kendinizi Planlayın

İstatistikler ve verilerle takipçilerinizin en çok hangi gün ve saatte aktif olduğunu belirleyin. Paylaşımlarınız için bu verilere göre bir zaman çizelgesi oluşturun. Fazla etkileşim için gönderilerinizi belirlediğiniz zaman aralıklarında paylaşmaya özen gösterin. Böylece instagram’ın keşfet bölümüne girme oranınızı artırıp daha geniş bir kitleye doğru zamanda görünecek içerik oluşturabileceksiniz.


Bu ileriye yönelik bir şeyler yapmanız için de size zaman kazandıracaktır…

4. Kaliteye Yatırım Yapın

Gönderileriniz hedef kitleniz için ilgi çekici değilse zaman planlamasının hiçbir önemi yoktur. Bunu unutmayın! Bu nedenle içeriğin standardize edilmesi gerekir. Böylece insanlar aradıklarını bulacaklardır. Aktarmak istediğiniz şeye uyan gösterişli, anlaşılması kolay görüntüleri kullanmak instagram in olmazsa olmazdır. Unutmayın instagram görsel ağırlıklı bir mecradır. İnstagram için fotoğraf ve video kalitesi şöyle olmalıdır; iyi bir çözünürlükte (tercihen kare biçiminde, 1080 px – 1080 px) ve belirli bir standart seviyesinde kullanmayı deneyin.

5. Hedef Kitlenizle Konuşun

Feed’inizde her zaman en önce en çok etkileşimde bulunduğunuz profillerin yayınlarının göründüğünü fark ettiniz mi? Kitlenizle etkileşime geçmenizi sağlayan diğer bir faktör de Instagram’ın kendi algoritmasıdır.

İnstagram’da Keşfet’te Çıkma Yolları Nelerdir?

Özellikle gönderilerinizi yayınladıktan kısa bir süre sonra kullanıcılarınızın yaptığı yorumlara hızlı yanıt vermek, keşfet’e düşme olasılığınızı arttıracaktır. Bu nedenle kullanıcılarınıza en kısa sürede yanıt vermeye çalışın. İnsanların konuştuğu ve hatta paylaştığı bir içerik oluşturun. Gündemi takip edin. İlgili yayınlara odaklanın ve daha açık bir dil ve emoji kullanın.www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet

Bir cevap yazın