Baş Dönmesi Nedir? Baş Dönmesi Sebepleri Nelerdir?

Baş Dönmesi Nedir?

Baş dönmesi, kişinin, kendisini durağan iken çevresindeki cisimlerin döndüğü ya da çevresi durağan iken kendisinin döndüğü duyumuna kapılması.

Baş Dönmesi Neden Olur?

Baş dönmesine genellikle denge yitimi, göz kararması, sersemleme ve bilinç bulanıklığı, çok şiddetli olduğunda ayrıca bulantı ve kusma eşlik eder.

Baş Dönmesi Sebepleri Nelerdir? 

Bunların yanı sıra baş dönmesine sebep, büyük tansiyonun çıkması, küçük tansiyonun düşmesi sonucunda meydana gelir. Meselâ, normal tansiyon 12/8’dir. Düşük tansiyon ve büyük tansiyon olmak üzere her ikisininde 8/4 – 7/4 gibi oranlarına düştüğünde tansiyon düşüklüğü yaşanır. Kişi ayağa kalkamayacak dereceye gelir.

Kan düşüklüğü yani anemi kansızlık durumlarında da baş dönmesi yaşanır.

Beyin ile ilgili gelişen sıkıntılı durumlarda da baş dönmesi yaşanır.

Vertigo hastalığıda baş dönmesi şikayetiyle kendini gösterir. İç kulak kristalleri yerinden oynadığı zaman baş dönmesi sorunu yaşanır.

Beynimizin sağ alt tarafında bulunan yer insanin denge noktasıdır. Baş dönmesi sebeplerinden biri de denge kaybından dolayı ortaya çıkar. Denge kaybı yaşayan kişi, ayağa kalktığı zaman yürürken sağa ve sola doğru hafif hafif sarsılır, duvar ya da eşyalara tutunmak zorunda kalarak yürür.

Baş dönmesinin daha sayamadığımız birçok nedene bağlı olarak da gelişme gösterir.

Geçmeyen baş dönmesi şikayetlerinizde bir doktara başvurmanızı sizlere vakit kaybetmeden gitmenizi öneriyorum.

Baş dönmesi şikayetleriniz olduğunda bir dahiliye uzmanı, nöroloji uzmanı ve K.B.B uzmanına gidip muayene olarak baş dönmesine sebep olan şeyin neden olduğu doktorunuzun yapacağı muayene, test, kan, emar, tomografi ultrason v.b gibi gerek gördüğü bütün her şeyleri yaptırarak sebebin neden kaynaklı olduğu da ortaya çıkmış olur.

Baş dönmesi ve baş ağrısı için nöroloji bölümüne başvurulması gerekir.

Baş dönmesi nedeni altında yatan birçok faktör vardır.

Sağlık hiçbir zaman ihmale gelmez. Unutmayalım!..

Pilotlarda ve dalgıçlarda baş dönmesi çok sık görülür; bunun nedeni, görev yaptıkları ortamlarda hareketlerinin yönünü saptamaya yarayacak belirleme noktalarının bulunmamasıdır. Yönelme bozukluğu dan kaynaklanan yanılsamalar, baş dönmesinin belki de en tehlikeli sonuçlarından biridir; örneğin bir pilot alçalırken yükselmekte olduğunu ya da düz bir doğrultuda ilerlerken sağa saptığını sanabilir.

Bazen yaralanmalar da baş dönmesine yol açabilir; örneğin kulak zarı delindiğinde, kulağın içine dolan havanın ya da suyun sıcaklığı  genellikle vücut sıcaklığından farklı olduğu için, havanın ya da suyun sıcaklığı içkulağın sıcaklığına eşit oluncaya değin genellikle hafif bir sersemleme ve baş dönmesi görülür.

Kaynak : Ana Britannica

"Bu dünyada herkes bir şey olmaya çalışırken sen bir HİÇ ol. Menzilin yokluk olsun. İnsanın çömlekten farkı olmamalı. Nasıl çömleği tutan dışındaki biçim değil içindeki boşluk ise, insanı ayakta tutan da benlik zannı değil, hiçlik bilincidir." Hz. Mevlana

Bir cevap yazın