Baş Ağrısı Çeşitleri ve Nedenleri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Baş ağrısı, çoğu insanın hayatının bir noktasında yaşayabileceği, ancak çoğunlukla ciddi olmayan, dünyadaki en yaygın şikayetlerden biri, fakat ciddi bir sorunun göstergesi de olabilir. Tanımlanabilir bir şekilde baş ağrısı şiddetli ya da basit  olabilir. Günlerce devam edebilir veya saat içinde kaybolabilir. Öncelikle birincil baş ağrısı ( sınıflandırılmış küresel ve tıbbi çözümü olan ağrılar), sekonder baş ağrısı (Yaralanma veya sağlık durumundan kaynaklı ağrılar).


Baş Ağrısı Türleri

Baş ağrısı çeşitli nedenlere, belirtilere ve tedavi yöntemlerine, bağlı olarak değişir:

Gerilim Baş Ağrısı : Başın etrafında baş ağrısı benzeri bir ağrı ile bir saatten daha az veya birkaç gün sürebilir, en yaygın baş ağrısıdır. Gerilim baş ağrısının tam nedeni bilinmemekle birlikte, stres, yetersiz uyku, dehidrasyon ve öğün atlama gibi kendilerine neden olan birçok faktör vardır.

Migren : Bir tarafın ya da her iki tarafın da ağrı içeren baş ağrısı tipi. Bu baş ağrısının belirtileri şunlardır. Şiddetli kusma, baş dönmesi ve ses fobisi (yüksek ses korkusu) ve fotofobi (parlak ışıktan göz rahatsızlığı) ve bulanık görme.

Küme Baş Ağrısı : Başın bir tarafında güçlü ağrı, burun akıntısı, kızarıklık ve başın bir tarafındaki göz kapağının sarkması ile karakterize bir baş ağrısıdır. Ağrı aniden başlar ve yaklaşık 5-10 dakika sonra doruğa ulaşır ve birkaç saat sonra aniden sakinleşir.

Sinüs Baş Ağrısı : Baş ağrısı burunda, alında ve yanaklarda derin ağrıya neden olur ve ağrı genellikle sinüs tıkanıklığından kaynaklanan ani kafa hareketi ile artar.

Aşırı Uyuşturucu Kullanımından Kaynaklanan Baş aAğrısı : Ağrı kesicilerin sık kullanımı nedeniyle baş ağrısı türü oluşur.

Hormonel Baş Ağrısı

Kadınlar arasında yaygın konumda baş ağrısıdır. Enfeksiyon ve hormonların aşamaları arasında belirli zamanlarda, tarihlerde, menstrüel siklus, gebelik, menopoz veya hormonal ilaçlar kullanılması. Bu sebepler baş ağrısına neden olabilir.

Psikolojik nedenler: Baş ağrısının nedenlerinin en büyük kısmı, stres ve diğer psikolojik baskılardır.

Genetik nedenler: Baş ağrısı enfeksiyonu, genetik nedenler ve ebeveynlerden çocuklara genlerin iletilmesiyle ilişkili olabilir.

Tansiyon değişikliği : Yüksek veya düşük tansiyon, baş ağrısına neden olur.

Göz bozuklukları: Konjuktivit, glokom( yüksek göz basıncına bağlı mavi su ) gibi.


Aşırı Alındığında Belirli İlaçlar ve Ağrı Kesiciler: Kalp hastalığı, kan basıncı, erkeklerde ereksiyon fonksiyon bozukluğu, doğum kontrol hapları, ağrı kesiciler bu tarz ilaçlar baş ağrısı yapabilir.

Tedavi: Asetaminofen, örneğin ibuprofen ve diğer steroidal olmayan ilaçlar ağrı arttırabilir ve baş ağrısı olur.

Beyin kimyasında görülen bozukluklar: Bu tür bir bozukluk, ilaç etkileşimleri ve uyuşturucu kullanımı nedeniyle oluşur.

 

Fiziksel Stres: Yorgunluk, bitkinlik, göz yorgunluğu, iş stresi veya uzun süreli bilgisayar kullanımının neden olduğu boyun veya sırt ağrılarına neden olur.

 

Kuraklık: Kuraklık kan dolaşımının bozulmasına ve zayıf kan akışına neden olur.

 

Kulak Hastalıkları: Örneğin otitis media.
KBB: Sinüzit, farenjit. Diş ağrısı. Sigara içmek, alkol almak kafada ağrıya neden olur. Hipotiroidizm, diyaliz, hipertansiyon. Yaşam sisteminde bir kusur, öğün atlamak ve uyku düzeninde değişiklik gibi.

Travma: Baş ağrısı şok veya baş darbe olarak ortaya çıkabilir. Pnömoni, influenza ve HIV / AIDS gibi viral enfeksiyonlar.

 

Vasküler Bozukluk: Serebral vazodilatasyon, karotid arter inflamasyonu ve temporal arter inflamasyonu.

 

Toksinler: Kimyasallara ve toksinlere aşırı maruz kalınması başın şiddetli ağrısına neden olur. Baş ağrılarını teşhis ederken bir baş ağrısı doktor için bir acı herhangi bir potansiyel nedeni tedaviyi gerektirebilir. Tanıyı belirlemek ve dışlama olasılıkları mümkündür böylece hastanın klinik muayenesinde doktor en azından ön tanı elde etmiş olur. Doktor hastanın tıbbi öyküsünü elde ettikten sonra şunları içeren tanı testlerine başlar:

 

Bilgisayarlı tomografi bilgisayarlı güdümlü röntgen ışını kullanan bir görüntüleme işlemidir. Bu tarama, doktorların kafatasındaki tümörler veya enfeksiyonları teşhis etmesine yardımcı olan kesitsel bir resim sağlar ve taramalar, baş ağrılarına neden olabilecek kranial anomalileri, beyin kanamalarını ve diğer potansiyel tıbbi problemleri tespit edebilir. Manyetik rezonans görüntüleme (MRI) : Bu test, tümörler, vuruşlar, vasküler tümörler, nörolojik hastalıklar,

(M1 tümörleri, felç ve vasküler tümörler ve nörolojik hastalıklar ve hastalıkları teşhis etmek için kullanılan manyetik alan, beyin, radyal dalgalar ve bilgisayar teknolojisi.

Lomber Budama: Bu tedavi esnasında omurga sıvısının bir numunesi, test edilip menenjit, ensefalit ve diğer beyin bozukluklarını saptamak üzere alınır. Baş ağrılarının nedenlerini belirleyerek neden olduğu sorunları ortaya çıkarır.

Ağrıyı hafifletmeye katkıda bulunan bazı ev ilaçları:


1-Ağrı üzerine bir bezle sarılı buz torbası koyun.

2-Gevşetici ya da ılık su ile banyo yapmak kramp ve ağrıdan kurtarmaya yardımcı olur.

3-Stres ve kas spazmını gidermek için karanlık bir odada dinlenmek.

4- Baş ağrısı kas gerginliğinden kaynaklanırsa, fizik tedavi uygulanabilir.

5-Yürümek hafif biregzersizolduğu için, kan dolaşımını harekete geçirmeye ve ağrıdan kurtarmaya yardımcı olur.

Akupunktur : Bu tip ağrıları ayağın belirli bölgelerini iğne ile uyarmak vücudun bağışıklık sistemini artırmak bedenin stresten uzaklaşıp ağrıyla başa çıkma yeteneğini artırır.

Hayati Beslenme Eğitimi (Biofeeding eğitimi): Fiziksel süreçleri kontrol etmek için bir yoldur. Rahatlama, ağrı ve erişimi artırmak için metal sensörlerden süzüyor, daha rahat bir yaşam tarzı için numaraları, elektrik dalgaları, bilgi dönüm, hayati süreçler, tikleri ve sesleri özel bir ekranda, hastanın bedeninin içinde olup biteni görmesine ve gerginliği sınırlama, kontrol etmeni sağlar.

Kullanım Ait Uçucu Yağlar: Önerilen baş ağrısı olan kişi tarafından bu karışımın buharını soluması. Lavanta yağı içinde inhalasyon da olacak, nane yağı, kan dolaşımı iyileştirir. Fesleğen kasların rahatlamasına yardımcı olur. Kas gerginliği ve tansiyona bağlı baş ağrıları olanlar bu yağları kullanılabilirler. Ek bir tedavi olarak. Aspirin özelliklerine sahip anason ve beyaz söğüt kombinasyonu baş ağrılarının tedavisinde etkilidir.

Keten, enfeksiyonlar ve baş ağrısına iyi gelir çünkü omega 3 içerir.

Süt Ürünleri, Çikolata, Fıstık Ezmesi ve Bazı Türleri: Bunlar baş ağrısının artmasına katkıda bulunurlar. Bunların yerine avokado, muz, narenciye, gibi vitamin yönünden zengin besinler tüketilmeli. Ayrıca içinde yağ, kafein içeren içecekler, sigara ve alkol den uzak durulmalı.

Masaj Terapisi : Boyun ve omuzlara baş veya orta parmak ile 7-15 saniye basılı tutmak, bu alanlara giden kan akışını arttırır. Bu da baş ağrısını hafletnek için bir yöntemdir.

Hıçkırık Tutunca Yapılması Gereken 6 Şey  tıklayınız

 

Www.facebook.com/acikvenetinternet

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 

Bir cevap yazın