Baş Ağrılarına Karşı Pratik Öneriler

 

Baş ağrısını yenmenin en kolay yolu ağrı kesicilere başvurmaktır. Eğer arada bir baş ağrısı çekiyorsanız, ağrı kesicileri endişelenme den kullanabilirsiniz ama ağrılar sürekli ise bu tip ilaçların yan etkilerinden zarar görebilirsiniz.

Aspirin, paracetamol tipinden ağrı kesiciler çok sık kullanıldıklarında zararlı olabilirler. Zira, yapılan bazı araştırmalara göre devamlı olarak ağrı kesici almaya alışanlar, ilaç aldıklarında baş ağrısından yakınmaktadırlar. Bu yüzden arada sırada ortaya çıkan ağrılar da ilaç kullanılabilir ama devam eden ağrılar için daha doğal ve bilinçli bir tedaviye yönelmek şarttır.

Her ne kadar çok garip bir yöbtem gibi görünsede ayaklarınızı yıkamak baş ağrınızın hafiflemesine ve hatta yok olmasına yardımcı olabilir. Eğer başınızın ağrıyacağını hissediyorsanız ya da ağrı çoktan başlamışsa, ayaklarınızı yarısına kadar sıcak su dolu bir leğenin içine sokun. Bir iki dakika ayaklarınızı bu suda dinlendirin. Suyun sıcaklığını artırarak ayaklarınızı suda beklemeniz yararlıdır.

Ayağınızın altına sıcak, ensenizde soğuk kompresi aynı anda uygulamak diğer bir yöntemdir.

Yemek yemenin mideye yardımı olabilir. Çünkü bazı baş ağrıları kandaki şekerin düşmesinden ortaya çıkmaktadır. Ekmek, makarna ve patates gibi nişastalı gıdalara yönelmenizde yarar vardır.

Birçok baş ağrısının nedeni ruhsal gerilime bağlıdır. Gerilimi ortadan kaldırmayı başardığınızda ise ağrı da yok olacaktır. Bu yüzden gülerek ya da bağırarak gerilimi dengelemeye çalışın.

Ancak bunu başaramayacak bir durumda bulunuyorsanız fiziksel egzersiz yapmayı da deneyebilirsiniz. Başınızdaki, özellikle elinizdeki kan dolaşımı noktalarına başka bir deyişle akupunktur noktalarına basınç uygulamak da ağrıyı dindirmenin diğer bir yoludur. Bu noktalara acımaya başlayıncaya kadar sıkı sıkı bastırın. 15-30 saniye kadar bu durumda kaldıktan sonra serbest bırakın, sonra tekrar başlayın.

Bilek içlerinize ve şakaklarınıza süreceğiniz kolonya tipi ferahlatıcı bir losyon da baş ağrınızı hafifletebilir.

Baş ağrılarını yok etmenin diğer yolu ise değişik bitkilerden yararlanmaktır. En etkilisi ise sıcak bir bardak naneli çay olacaktır. Dilerseniz taze naneyi bir kaç dakika kaynar suda bekleterek kendinize bir bardak çay hazırlayabilirsiniz.

Bilinen etkili yöntemlerden bir diğeri ise enseye bir süre masaj yapmaktır.

Baş parmaklarınızı başınızın hemen arkasına yerleştirerek parmaklarınızı sıkıca bastırın ve dışa doğru düz çizgiler çekin. Her hareketi 30 saniye kadar tekrar edin.

Yine baş parmaklarınızla şakaklarınıza 20 saniye boyunca baskı uygulayın sonra bırakıp şakakların hizasında 30 saniye boyunca halkalar çizin.

Parmaklarınızla saçlarınızın başlangıç noktasına bir süre masaj yapın.

Son araştırmalar baş ağrılarının 2/3'nün soğuk veya sıcak su torbası ile tedavi edilebileceğini ortaya koydu. Bunun için su torbasını, alın kısmına veya enseye yerleştirmek gerekir. Soğuk su torbası tedavisinde buz kullanılır, sıcak su torbasıyla ise suyun dayanabilecek sıcaklıkta olması gerekir.

Bu tedavi de hasta açısından önemli olan onun baş ağrılarında hangi tür tedavinin daha yararlı olduğudur. Hastanın bu işlemi deneme yanılma yoluyla kendisinin bulması daha doğrudur. Bu soğuk sıcak su torbası tedavisinin 3 günden çok uygulanmaması gerekir. 3 günde geçmeyen baş ağrıları için bir doktora gidilmelidir.

 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet

Bir cevap yazın