Barbaros Hayreddin Paşa'nın Sancağı

 

Barbaros Hızır Hayreddin Paşa'nın Kaptan-ı Derya olduğu 1534-1546 yılları arasında kullandığı sancaktır. Sancağın zemini kendinden desenli ve yeşil renk ipeklidir. Yazı ve şekiller beyaz ipek kumaşla aplike edilmiştir.

Bir tarafında Saf Suresi 13. ayet (Allah'tan bir yardım ve yakın bir fetih vardır. Ya Muhammed müminlere müjde ver), diğer tarafında kelime-i tevhit (Allah'tan başka ilah yoktur. Muhammed Aleyhisselam da Onun Resulüdür) yazılıdır.

Her iki tarafında da dört İslam halifesinin isimleri, zülfikarlı kılıç, pençe ve 6 köşeli yıldız aplike bulunmaktadır. Zülfikarlı Kılıç, Hz. Ali'nin cesaretini temsil ederken, pençe ise Pençe-i Al-i Aba'yı yani Hazreti Muhammed, kızı Hz. Fatıma, damadı Hz. Ali ile torunları Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin olmak üzere 5 kişiyi temsil eder. Nazar ve kötü gözlerden korunmayı ifade etmektedir.

Sancağının alt ortasındaki iç içe iki üçgenden oluşan 6 köşeli yıldız şeklindeki Hz. Süleyman'ın mührü ise geçmişte müslümanlar tarafından yaygın olarak kullanılan ve Mühr-ü Süleyman olarak bilinen koruyucu bir simgedir ve rüzgarın denizlerde kendilerine talih getirecek yönde esmesi anlamını taşır.

 

 

Www.acikve.net
Www.instagram.com/acikvnet
Www.twitter.com/acikve_net
Www.facebokk.com/acikvenet

 


Bir cevap yazın