Balık Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Balığın içerisinde bulunan omega-3 yağ asitleri, protein, demir, fosfor gibi bileşenlerden dolayı balık tüketimi, anne karnından itibaren bebek ve çocukların gelişiminde ciddi katkılar sağlıyor.

Uzman Diyetisyenler, çocukların küçük balıkları haftada 2-3 gün, daha büyük balıkları ise haftada 1 gün tüketmesi gerektiğini söylüyor.

1.) Balık neden önemli?


Balıkta bulunan omega-3 yağ asitleri,
merkezi sinir ve kardiyovasküler sistemlerin geliştirilmesinde ve vücudun besin maddelerini emmesine yardımcı olan yeni hücrelerin oluşturulmasında önemli rol oynar. Omega-3 yağları göz fonksiyonu için de önemlidir.


Ayrıca, bazı araştırmalar omega-3 yağlarının nörotransmitter işlevindeki rolü nedeniyle psikolojik ve davranışsal koşulların yönetilmesine yardımcı olabileeğini gösteriyor. Araştırmalar, omega-3 takviyesinin, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun (DEHB) belirtileri üzerinde, duygusal işlemin bozulması ve anti- sosyal özellikleri de dahil olmak üzere az da olsa yararlar sağlandığını gösteriyor.

2.) Hamilelik döneminde Bebek için Balığın Faydaları Neler ?

Balık, içerisinde bulunan omega-3 yağ asitleri, protein, demir, fosfor gibi bileşenlerden dolayı hamilelikte de önemlidir. Omega-3’ler prematüre doğum riskini azaltır. Bebekte beyin oluşumu ve gelişimini ve görmeyi sağlayan retinanın gelişimini sağlar.
Doğum sonrası depresyon riskini azaltır. Yeterli Omega-3 alımının kadınlarda bazı
kardiyovasküler hastalıkları ve kanser
risklerini azalttığı düşünülüyor. Yine alzheimer, diyabet ve yüksek tansiyona karşı koruyucu olduğu belirtiliyor.

3.) Balık yedirmeye ne zaman
başlanmalı?

Kesinlikle 6. aydan önce balık ek besin olarak verilmemelidir. Genel öneri 9.aydan sonra başlamaktır.

4.)Çocuklar için hangi balıklar ideal?

Hamsi, sardalya, uskumru, ringa, somon ve ton balığı omega-3 içeriği yüksek balıklardır. Hep aynı cins balık değil, mümkün olduğunca farklı cins balık tüketmek idealdir.

5.) Haftada kaç gün balık verilmeli?

Güvenli gruptaki balıklar yani küçük balıklar haftada 2-3 gün, daha büyük balıklar ise haftada 1 gün olarak verilebilir.

6.) Pişirme şekli nasıl olmalı?

Izgara veya buğulama tercih edilmelidir. Eğer kızartma yapılacak ise en önemli nokta kanserojen maddelerin oluşmaması için yağın için yanmamasıdır.

7.) Çocuklara balığı sevdirmenin yolları neler?

Her çocuğun damak tadı farklı olabilir. Örneğin baharatlı tatları seviyorsa balık köftesi denenebilir ya da sebzelerle beraber yapılmış balık çorbası seveceği bir alternatif olabilir.

8.) Ton Balığının Tüketiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Ton balığı tüketiminde önemli olan hangi cins ton balığı tüketildiğidir Çünkü büyük ton balıkları daha uzun süre yaşadıkları için ağır metal içerme ihtimalleri de daha çok luyor. Bu yüzden küçük ton balıklarını tüketmek daha iyi bir tercih olacaktır. Eğer konserve yenecek ise light olanlar haftada 2-3 kez, normal yağlı olanlar haftada 1 kez tüketilebilir. Yetişkinlerde ve çocuklarda ölçü 1 avuç içi kadardır.

9.) Balık alerjisi olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Çocukta balık yedikten hemen sonra, kaşıntı, kızarıklık, deri ve gözde lezyonlar, astım, karın ağrısı, bulantı, kusma karında şişkinlik, ishal gibi bulgular görülürse mutlaka çocuk doktoru ile irtibata geçilmelidir. Eğer balık alerjisi varsa besinlerin içeriklerini kontrol etmek önemlidir. Omega-3 kaynaklarının eksik kalmaması için de ailelerin doktor ya da diyetisyenden omega-3 kaynaklarıyla ilgili bilgi almasında fayda vardır.

10.) Balık tüketirken nelere dikkat edilmeli?

Yerel olarak yakalanan balıkları yemeden önce yerel uyarıları gıda güvenliği bakımından kontrol etmek önemlidir. Şüphe olduğunda,yerel deniz mahsulleri tüketimini haftada 170 gram ile sınırlamak uygun olacaktır. Balığın taze olduğundan emin olunmalıdır.


www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet

Bir cevap yazın