Bal Nedir? Bal Nasıl Yapılır? Bal Şifadır Ayeti ve Hadisi

Bal Nedir?

Bal, çiçeklerin balözünden arıların ürettiği, koyu altın sarısı renkte, tatlı ve yapışkan sıvı besin.

Bal, tadı, kokusu ve rengi balözünün alındığı çiçeğe göre değişir. En çok tutulan piyasa ballarının bir bölümü tırfılla beslenen evcil balarılarınca üretilir. Bal özünün bal haline gelmesi, bileşimindeki sakaroz şekerin büyük bor bölümünün früktoz ve glikoz şekerlerine dönüşmesi ve fazla suyun atılmasıyla olur. Arılar, bal keselerinde ürettikleri balı arıkovanındaki peteklerin içinde depolarlar. Çift katlı ve düzgün altıgen bölmeler biçimindeki bu petekler, işçi arıların salgıladığı balmumu ile gene işçi arıların çiçeklerden topladığı bitkisel reçineden (probolis) yapılmıştır. Kış aylarında larvaların ve oğuldaki öbür arıların temel besini olan bal, ayrıca arı yetiştircilerince toplanarak satıldığı gibi yapısındaki balmumu da çeşitli amaçlarla kullanılır.

Yaklaşık yüzde 18-20 oranında su, binde 1-2 oranında organik asitler içeren ve suda çözünebilen balın hafif antiseptik özellikleri vardır ve halk arasında yanıkların, incinmelerin tedavisinde kullanılır. En kolay sindirilen besinlerden biridir; pasta, çörek ve şekerlemelerin, çeşitli ilaçların yapımında da yaygın olarak kullanılır.

Bal eski çağ insanlarının hemen hemen tek şeker kaynağıydı; ayrıca tıbbi yararları açısından da büyük değer verilen besinlerden biriydi.

Bal Şifadır Ayeti

Kur’an’ı Kerim’de bal, “Kur’an’ın kendisi”nden sonra “şifa” vasfıyla anılan Nahl-69 tek nimettir.

Nahl Sûresi69. Ayet

بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

ثُمَّ كُلِي مِن كُلِّ الثَّمَرَاتِ فَاسْلُكِي سُبُلَ رَبِّكِ ذُلُلاً يَخْرُجُ مِن بُطُونِهَا شَرَابٌ مُّخْتَلِفٌ أَلْوَانُهُ فِيهِ شِفَاء لِلنَّاسِ إِنَّ فِي ذَلِكَ لآيَةً لِّقَوْمٍيَتَفَكَّرُونَ ﴿٦٩﴾

“Sümme kulî min kullis-semerati feslukî subule rabbiki zulule, yahrucu mim-butûnihâ şerabun muhtelifun elvânuhu fîhi şifâun linnâs, inne fî zâlike lâ âyetellikavmiy-yetefekkerûn”

“Sonra meyvaların hepsinden ye de rabbının müyesser kıldığı yollara koy, içlerinden renkleri muhtelif bir içecek peydâ olur ki onda insanlara bir şifa vardır, her halde bunda tefekkür edecek bir kavm için elbet bir âyet var.”

Nahl-69

Bal Şifadır Hadisi

Peygamber Efendimiz ( s.a.v) şöyle buyurmaktadır:

“–Bal, bütün hastalıklara şifâdır. Çünkü yetmiş peygamber onun şifası ve bereketine dua etmişlerdir.”

“Şifa iki şeydendir. Biri Kur’an okumakta, diğeri ise bal şerbeti içmektedir.”
(Hakim, Tıp 4/200.)

“Kim her ay üç sabah yalamak suretiyle bal yerse, birçok belâ (hastalık) ona dokunmaz.”
(İbn Mâce, Tıb 8

Hiçbir şekilde taklit edilemeyen ve arıya ne yedirilirse yedirilsin tabiatı bozulmayan bir nimettir.

Yanlış bir inanışla, şeker yedirilen arıların “şekerli bal yaptığı” sanılır ama bu mümkün değildir. Sanıldığının aksine, arılar o şekerleri bal yapmak için değil, varlıklarını sürdürebilmek için kendi besinleri olarak kullanırlar. Arı, yediği besini şeker de olsa onu bal yapacağı bir işleme tâbi tutuyor.

Yapılan bir çalışmada, arılara 18 gün boyunca yüzde 67 oranında sakaroz ihtiva eden şeker şurubu yedirilmiş, bunun sonunda arıların yaptığı balda sadece yüzde 3 oranında sakaroz bulunduğu belirlenmiştir. Yani yüzde sıfır invert şekeri ihtiva eden çay şekerinden yüzde 73 oranında invert şeker ihtiva eden bal yapan bir mucizedir arı.

Balı Peteğiyle Alın

Hakiki bal almak istendiğinde petek bal almak hemen hemen yeterlidir. Süzme ballların bal olmama ihtimali, petek bala göre daha yüksektir. Çünkü bunların bir kısmı malesef kimyasal yollardan elde edilen ve bal aromalı, şekerlenmeyi önlemek için de içerisine limon asidi katılmış reçeller olabilmektedir.

Dolayısıyla eğer hakiki manada petek bal alırsanız bal almış olursunuz. Tabii ki arının çiçek tozu devşirdiği alan ve o alanda bulunan çiçeklerin türü balın kıymetini artırır veya azaltır. Hepsi bu… Ayrıca eğer süzme ballar soğuk pres ile değil de sıcak pres ile sıkılarak elde ediliyorsa bal, kendi içeriğinden çok şeyi bu işlem esnasında kaybediyor. Petek bal her durumda daha sağlıklı bir tercih.

Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır?

Aldığınız balın hakiki olup olmadığını anlamak için sizlere bir taktik daha:

Baldan bir miktarı metal bir kaşığa koyup ateşin üzerinde bir süre tutun, bal olup olmadığını anlarsınız. Çünkü hakiki bal şeker gibi yanıp kömür olmaz, sadece eriyik hale gelir.

Bir Hadiste Peygamberimiz (s.a.v),

“Yeryüzünden ilk kaldırılacak rahmet taundur, ilk kaldırılacak nimet de baldır.” buyurur.

Zira insanlar ısrarla arıları, sahtekârlık yapmaya zorluyorlar ve çok üretim yapmaları için onların metabolizmalarını bozacak cinsten tatlandırıcılar ve şuruplar veriyorlar. Böyle beslenen arı nesli de günün birinde hasta olacaktır.

Az miktarda yenmesi bile şifa olan bir nimeti, çokça tüketmek hırsıyla, sadece kendi gıdamızı zehir etmekle kalmıyor; bu ekosistemin büyük bir tanzimcisi olan arıları da hasta ederek koca bir sistemi çökertiyoruz.

Balın ve onu üreten arının kıymetini bilelim. Onlar bu dünya için gerçek bir rahmettir.

Bal başlı başına hem Kur’an’ı Kerim’de zikredilen hem de Peygamber Efendimiz s.a.v hadislerde buyurduğu şifa dediği kendisininde bizzat sevdiği yiyecekler arasında yer alan bal asırlardır insanoğluna şifa olmaya, fayda sağlamaya devam ediyor. Faydaları saymakla bitmez. Günlük olarak belirli miktarda şifa kaynağı olan bu mucizevi besini yiyerek şifa olun İnşaAllah…

Selam ve Dua ile Kalın…


"Bu dünyada herkes bir şey olmaya çalışırken sen bir HİÇ ol. Menzilin yokluk olsun. İnsanın çömlekten farkı olmamalı. Nasıl çömleği tutan dışındaki biçim değil içindeki boşluk ise, insanı ayakta tutan da benlik zannı değil, hiçlik bilincidir." Hz. Mevlana

Bir cevap yazın