Bakır Eksikliği Nedir? Vücudun Günlük Bakır İhtiyacı Ne Kadardır?

Bakır Eksikliği Nedir?

Bakır eksikliği, organizmanın, sindirim sırasında demirin ve C vitamininin (askorbik asit) yükseltgenmesi ve emilimi için gerekli bir element olan bakıri yeterli miktarda alamaması durumu. Bakır ayrıca, kanın oksijen taşıyıcı bileşeni olan hemoglobinin oluşumunda katalizör işlevi gördüğünden, bakırdan yoksun bir beslenme rejimi uygulanan deney hayvanlarında demir eksikliği kansızlığa benzeyen hastalık belirtileri ortaya çıkar. Bağırsakların enzim etkinliğiyle yakından ilgili olan bakır, kan plazması aracılığıyla vücut dokularına taşınır.

En yüksek yoğunlukta bulunduğu dokular karaciğer ve başta beyin olmak üzere merkez sinir sisteminin belirli bölgeleridir.

Vücudun Günlük Bakır İhtiyacı Ne Kadardır?

İnsan vücudunun günlük bakır gereksinimi et (özelikle karaciğer), istiridye, balık, tahıllar, kabuklu yemiş ve baklagiller karşılar.

 

Sağlıklı günler dilerim..


"Bu dünyada herkes bir şey olmaya çalışırken sen bir HİÇ ol. Menzilin yokluk olsun. İnsanın çömlekten farkı olmamalı. Nasıl çömleği tutan dışındaki biçim değil içindeki boşluk ise, insanı ayakta tutan da benlik zannı değil, hiçlik bilincidir." Hz. Mevlana

Bir cevap yazın