Bağışıklık Sistemine Güç Katan 9 Yiyecek

1. Yağlı Balık: Ton balığı, uskumru, somon, sığır ciğeri ve yumurta sarısı, zengin D vitamini kaynağı besinlerdir. D vitamini, güçlü bir bağışıklık sistemi için oldukça gereklidir.

2. C vitamini: Suda çözünebilen bir vitamin olduğundan vücutta depolanmaz. Bu nedenle her gün C vitamini tüketmemiz gerekir. Bol miktarda narenciye familyasına ait besinler, çilek, kırmızı biber, ıspanak ve lahana tüketin.

3. Sarımsak: Çalışmalar, düzenli sarımsak tüketiminin hastalanma riskini azalttığını göstermektedir. Ayrıca sarımsak, hastalık belirtilerinin ağırlığını ve süresini de azaltabilir. Ezildiğinde allisin denilen bir bileşen ortaya çıkar. Bu bileşen, sülfür içeren bileşenlere dönüşerek vücudun hastalıklarla savaşma gücünü artırır. Isı bu bileşenleri etkisiz hale getirsede sarımsağı ezip, pişirmeden önce 10 dakika beklemeye bırakarak bileşenleri aktif kılabilirsiniz.

4. Çay: Hem yeşil hem de siyah çay bir antioksidan türü olan flavanoid içerir ancak yeşilçayda, bağışıklık sistemini güçlendirdiği ortaya konulan bir başka önemli antioksidan olan epigallokateşin gallat, diğer adıyla EGCG bol miktarda bulunur. Yeşilçay, hastalıklarla savaşan diğer bileşenlerin üretimine yardımcı olan L-Theanine içerir.

5. Papaya: Pawpaw da denilen Papaya meyvesi, bağışıklık sistemine güç katan C vitamini açısından zengin bir kaynaktır. Ayrıca iltihaplanma karşıtı bir etkiye sahip olan, papain isimli bir sindirim enzimini içerir. Potasyum, B vitamini ve folik asit açısından da zengindir.

 

6. Kivi: Küçük ama güçlü bir meyve olan kivi zengin bir C vitamini, folik asit, potasyum ve K vitamini kaynağıdır. Bunların hepsi de bağışıklık sistemine güç katan maddelerdir.

 

7. Mantar: Florida Üniversitesi'nde yürütülen bir çalışmaya göre, 4 hafta boyunca her gün pişmiş bir şitaki mantarı yerseniz bağışıklık sisteminiz güç kazanır. Tıbbi mantarlar, Doğu tıbbında binlerce yıldır kullanılmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda bağışıklık sisteminin ürettiği iltihaplanmaları da azaltırlar.

 

8. Yemiş ve Çekirdekler: Yemiş ve çekirdek karışımları, vücudumuzun ihtiyacı olan besinleri karşılayabilir. Badem ve ayçiçeği çekirdeği, özellikle yaşlandığımızda bağışıklık sistemimizi muhafaza eden önemli bir besin olan E vitamini açısından zengindir. Günlük selenyum ihtiyacınızı karşılamak için yalnızca bir adet Brezilya cevizi yeterli olur. Bir avuç kabak çekirdeği ise vejetaryenlerin çinko ihtiyacını karşılar.

9. Et: Biftek, kuzu eti ve dana ciğeri mükemmel çinko kaynaklarıdır. Kuşkonmaz, miso, akçaağaç şurubu ve mantar ise tabağınızda daha çok mineral olmasını sağlar.

Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir? Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler nelerdir? Hangi yiyecekler bağışıklık sistemini güçlendirir? 

Bir cevap yazın