Bağışıklığı Güçlendiren 5 Mucize Besin

Yorgunluk ve halsizlik gibi rahatsızlıklarla sıklıkla karşılaşılan bir mevsimin içindeyiz. Bağışıklığı güçlendirmek, enerji almak için gereken besinleri sizler için derledik. Kışın ne yemeliyiz? Hasta olmamak için ne yenir? Hangi yiyecekler hastalığı geçiriyor?

Kış aylarındaki kronik yorgunluğun depresyona dönüşmemesi için kullanabilecek en önemli savunma silahının sağlıklı beslenme olduğunu söyleyen Diyetisyenler, bu dönemde tüketilmesi gereken besinlere dikkat çekti.

Balkabağı

Hem rengi hem de lezzeti sevilen balkabağı, vitamin, mineral ve antioksidan bakımından oldukça zengin olduğundan bağışıklık sisteminin desteklenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda yorgunluk ve halsizlik gibi semptomları azaltır, kasların daha düzenli çalışmasını sağlayarak kişinin daha enerjik hissetmesine katkı sağlar. Balkabağını özellikle soğuk kış aylarında haftada bir-iki kere çeşitli tariflerde kullanabilirsiniz.

Kefir

Bilimsel araştırmalara göre, probiyotik besinler mevsim geçişlerine karşı toleransı yükseltiyor. Kefir, probiyotik bir içecek olup içerdiği dost bakteriler sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

Badem

Magnezyum eksikliği vücutta halsizlik, kas yorgunlu- ğu gibi rahatsızlıkların yaşanmasına neden olur. Magnezyumdan zengin beslenmek yorgunlukla savaşmanızı kolaylaştırır. Sağlıklı atıştırmalıkların başında gelen badem ise magnezyum, protein, bakır, E ve B vitaminlerinin önemli kaynaklarından biri olup kronik yorgunlukla baş etmemize yardımcı olur.

Kakao

Ete kıyasla daha fazla demir içeren kakao, aynı zamanda B grubu vitaminleri, protein, lif ve çinko açısından da zengin bir kaynaktır. Magnezyumun da en önemli kaynaklarından biri olan kakao, yoğurt, süt veya smoothie’lere eklenerek yorgunlukla baş edebilir enerjinizi yükseltebilirsiniz.

Avokado

İçeriğindeki Omega-3 yağ asidinin yanı sıra magnezyum, manganez, bakır, demir, çinko, fosfor, A vitamini ve B grubu vitaminleri gibi birçok değişik vitamin, mineral içeren avokadonun bağışıklık sistemini destekleyici etkisi bulunmaktadır. Aynı zamanda avokado mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin içerdiğinden ruh sağlığının korunmasına yardımcı olurken içeriğindeki yüksek potasyum sayesinde vücudun enerji seviyesini yükselterek hızlı bir şekilde toparlanmasını sağlar. Taze olarak tüketilen avokadoyu yemeklerde ve salatalarda tercih edebilirsiniz.

 


Bir cevap yazın