BAĞIRSAK SAĞLIĞINIZI KORUMAK İÇİN TURŞU TÜKETİN

 

Besinlerin korunması amacıyla uygulanan en eski yöntemlerden bir tanesi olan turşu, önemli antioksidanların ve besin maddelerinin üretilmesini sağlıyor. Turşunun minerallerin biyo-yararlılığını ve protein sindirimini olumsuz yönde etkileyen fitat gibi anti-besin ögelerinin ortadan kaldırılmasını sağladığını açıklayan uzmanlar, turşuyu bir besin çeşidi veya çeşni değil, besin takviyesi olarak da değerlendirebileceğimizi belirttiler.

Bağırsak sağlığınızın genel sağlık durumunuz bunun için ön şart.

Bağırsak mikrobiyotasının sağlıklı durumda olması, kişinin genel sağlıklılık durumunu etkiliyor. Bağırsaklarımız, insan genomundan 100 kat fazla DNA içerir. Bu bakteriler sindirime yardımcı olmanın yanında, insan vücudunda üretilemeyen maddelerin de sentezini yaparak beslenmeyi destekler. Önemli olan bu bakterileri yerine koyabilmek ve beslenmeleri için gerekli gıdayı verebilmektir. Probiyotiklerden zengin turşu gibi besin takviyelerini tüketerek, bu mikrobiyal yaşam alanına faydalı olacak şekilde beslenmek bizim genel sağlığımızı da olumlu yönde etkileyecektir.

 

 

TURŞUNUN FAYDALARI

Turşunun birçok faydası bulunduğuna dikkat çeken uzmanlar bunlardan birkaçını sıraladı:

1. Turşu bağırsak yolunun sağlığını arttırır.
2. Bağışıklık sistemini güçlendirir.
3. Alerjik bir durum varsa iyileşmesine yardımcı olur.
4. İltihabın hafiflemesini sağlar.
5. Mikrobiyal enfeksiyonlara karşı koruma sağlar.
6. Grip, soğuk algınlığı semptomlarını azaltıcı, yani pediyatrik bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi olabileceğine dair çalışmalar mevcuttur.
7.Kilo alımının ve iştah düzeninin kontrol edilmesine yardımcı uygun bağırsak florasının oluşmasını sağlar. 8. Probiyotiklerin kolon kanseri riskini azaltabileceğini gösteren araştırmalar vardır.
9. Yapılan bazı çalışmalar, bağırsak mikrobiyotasının merkezi sinir sistemi ile iletişim halinde olduğunu ve endişe, karamsarlık, kavrama yeteneği, acı hissi gibi durumlara olumlu etkilediğini gösterir.

 

 

TURŞU TÜKETİRKEN TUZA DİKKAT

Neredeyse her turşu çeşidi yüksek oranda tuz içeriyor. Tuz sadece tat vermiyor, aynı zamanda antimikrobiyal özelliği ile zararlı ve istenmeyen mikroorganizmaları uzak tutarak turşunun korunmasını sağlıyor. Bu nedenle turşu tüketirken dikkatli olunması gerekiyor. Hipertansiyon, yüksek miktarda tuz tüketiminin en önemli risklerinden biri. Özellikle yaşlılarda inme ve kalp krizinin temel nedenlerindendir. Dolayısıyla, olası riskleri önlemek amacıyla turşu tüketiminin kontrollü olarak yapılması önemlidir.

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 

Bir cevap yazın