Badem Püreli Semizotu

Bu tarifimde en çok vegan ve vejetaryenlerin hoşuna gidecek, sağlık ve vitamin deposu olan bir salata tarifi ile sevdiğiniz tatlara birini daha eklemiş olalım. Afiyetler olsun efendim.

MALZEMELER :

500 gr semizotu
200 gram yoğurt
20 30 gram badem püresi
Himalaya tuzu, tane karabiber, sızma zeytinyağı

Badem Püresi

250 gr çiğ badem
1/2 limon suyu

HAZIRLANIŞI :

Yıkanmış semizotlarını elimizle iri parçalara bölüyoruz ve bir miktar su karıştırılarak yoğunluğu azaltılmış badem püresi, yoğurt ve bir miktar tuz, karabiber ilave edip karıştırıyoruz. Üzerine bir miktar sızma zeytinyağı gezdiriyoruz. Ceviz ile süsleyebilirsiniz.

Not: Meze olarak kullanılacağınız zaman bir diş ezilmiş sarımsak ve kırmızı pul biber ilave edebilirsiniz.

BADEM PÜRESİ HAZIRLANIŞI :

En az 8 saat öncesinden içme suyunda bekletilmiş bademler yıkanır ve kabuklarının rahat soyulabilmesi için yeni kaynamış suyun içine atılır ve çıkarılır. Elimizle ovuşturarak bademlerin kabukları soyulur. Soyulmuş bademler güçlü bir ronda ya atılır ve üzerine limon suyu ilave edilerek çalıştırılır. Gerekirse daha kıvamlı olması ve bademlerin tamamının ezilebilmesi için çok az miktar su ilave edilebilir. Bademlerin tamamı ezilip püre haline geldiğinde badem püremiz hazır demektir.

Not :Hazırlamış olduğunuz badem püresini ağzı kapalı cam bir kavanoza koyup buzdolabında bir hafta kadar bekletebilir, ihtiyacınız olduğu kadarını alıp kullanabilirsiniz. Badem püresini tüm sandviç, kanepe, salata, kahvaltılık ve sebzellerinizde kullanabilirsiniz.

 

www.instagram.com/acikvnet

www.twitter.com/acikve_net

 

Bir cevap yazın