BABALAR GÜNÜ VE YETİMLİK

 

Yetim Arapça bir kelimedir ve babası olmayan kişilere yetim denilmektedir. Allah kur'an'ı kerim'de 124 ayatte yetimlerden ve yapılması gerekenler den bahsetmiştir. Bu yazıda yetimlerin hislerinden, nasıl hissettiklerinden bahsetmek istiyorum.

Bir ayette "Allah’a ibadet edin ve ona hiçbir şeyi ortak koşmayın. Ana babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya, elinizin altındakilere iyilik edin. Şüphesiz, Allah kibirlenen ve övünen kimseleri sevmez." NİS  SURESİ 127. AYET diye buyrulmuştur.

Hz. Muhammed'de yetim bir çocuktu. Henüz babasını hiç görmeden onu kaybetmişti. Hayatı boyunca başkalarının desteği ve gücü ile destek buldu. Yetimlerin halinden en iyi o anlardı. Bu yüzden tüm sohbetlerinde yetimlerden muhakkak bahseder ve onları sevindirmemiz gerektiğini vurgulardı.

Yetim bir Peygamber’in ümmeti olarak, yetimlerin korkulu rüyalar görmediği, huzur içinde uykuya daldığı evleri olsun. İtilip kakılmadıkları yetimlikleri her gün yüzlerine vurulmadığı sıcak yuvaları.

Siz hiç yetim oldunuz mu?
Bir daha dönmeyeceğini bile bile pencerenin önünde oturup babanızın işten dönmesini  beklediniz mi hiç! Ya da bir bayram sabahı öpmek isteyip de öpemediğiniz bir el okşadı mı hiç başınızı?

Kanadı kırık bir kuş gibi düştünüz mü hiç daldan dala, o kırık kanatla hayata tutunmaya  çalışırken düştünüz mü yerlere, kanamadı mı hiç başınız? Batmadı mı ellerinize dikenler ve kaybolmadınız mı hiç gündüzlerin karanlığında…

Resim dersinde arkadaşların oyuncaklarını çizerken sen yüzünü bile göremediğin bir babanın hayalini canlandırmak zorunda kaldın mı hiç cansız bir kağıda…

Sokaktaki çocuklar aslan babalarından bahsederken acıdı mı hiç yüreğiniz, ürperdi mi içiniz taa derinlerden !..

Sırf babanız yok diye yeni bir ayakkabınız olmadı mı hiç ve hep başka çocukların eskilerini giymek zorunda mi kaldınız? Güzel bir haftasonu babanızla alışverişe gidip, sonara da oyun parkında oyalanmak,  atlı karıncaya binip babanıza el salladığınızı hayal edip sonra o hayalden ayılmanın ne demek olduğunu bilir misiniz siz ?

Yetimler, normal insanlardır sadece ailesi yoktur bunu bazıları anlamakta zorlanmakta ve kalplerini kırmaktadırlar. Ama bilmemiz gerekmektedir onlar da insan.Onların da duyguları var. Bizler yetimleri desteklemezsek, dışlarsak onlar daha çok içine kapalı olur ve hayattan umutlarını keserler.

لذلك لا تدع التخلي عن القيام بذلك بشكل سيء.

Öyleyse yetime kötü davranıp onu kırma. Duha /93

Bu ayettede belirtildiği gibi yetimleri kırıp incitmeyelim bu bize Allah'ın emridir. Etrafında yetim kişiler bulunanlar kendilerini şanslı hissetmeli çünkü ayetlerde ve hadisler de Allah yetime iyi davranıp, hakkına, malına girmeyenlere cennet vadediyor. Bundan daha kolay ve güzel ne olabilir. Yetimlerin isteği sadece biraz ilgi biraz sevgi. Onların mutlu olmaları bu kadar kolay. Bizde onlardan mümkün olduğunca ilgimizi sevgimizi eksik etmeyelim.

Baba sığınacak liman gibidir. Her zaman koruyup kolladığını, hiç yanlız bırakmadığını, kimseye laf söyletmeyeceğini hissettirir insana. Baba olmayınca hep yarımsındır. Babanın varlığı bile kelimelerle ifade edilemeyecek güç verir insana. Babalar dağ gibidir. Onların kıymetini bilelim. Bütün babaların babalar gününü acikve.net olarak kutluyoruz.

 

Www.acikve.net
Www.instagram.com/acikvnet
Www.twitter.com/acikve_net
Www.facebokk.com/acikvenet


Bir cevap yazın