BABA ŞEVKATİ

 

Bebeğinizin gelişimi, eğitimi ebeveynlerin tutumu hakkında en faydalı bilgileri sizin için bu yazımızda paylaşacağız...

Baba ve çocuklar arasındaki bağ çocukların psikolojisini direkt etkiliyor. Bebeğe gösterilen baba şefkatinin davranış bozukluğunu engellediğini biliyor musunuz? Uzmanlar İngiltere'de 192 aile ile gerçekleştirilen ve erken doğum sonrası baba çocuk etkileşiminin çocuğun davranışına etki edip etmediğinin araştırıldığı çalışma ile ilgili önemli sonuçları paylaştılar...

Gelişimde 'Baba' Rolü Çalışmalar çocukluk döneminde baba ile kurulan etkileşimin çocuğun davranışı ile ilişkili olduğunu gösteriyor. Araştırmada çocuk 3 aylıkken aile evinde yaşanan baba-bebek etkileşiminin ve buna oranla 12 aylık olduğunda çocuğun davranışına etkisi değerlendirildi. Baba ile etkileşimleri daha fazla olan çocukların buna müteakiben daha az davranış sorunları ile karşılaştığı ve daha iyi getirilere sahip oldukları bulundu.

 

 

BABADAN UZAK ÇOCUKLAR...

Babaları daha uzak olan veya daha az etkileşim kuran çocuklar ise daha büyük davranış problemlerine sahip oluyor ve kendi düşüncelerinde kayboluyorlar bu bağlantı erkek çocuklarda kız çocuklardan daha güçlü bir eğilim taşıyor. Muhtemelen erkek çocukların babalarının erken yaştaki davranışlarının etkisine karşı daha duyarlı olduklarını söyleyebiliriz.

 

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 

Bir cevap yazın