Ay çekirdeğinin faydaları ve zararları

Dizi, film izlerken sohbet ederken ya da akşam televizyon karşısında çekirdek çıtlatmayı alışkanlık edinmenizde fayda var. Tabii kontrollü ve yeterli miktarda olmak koşuluyla çünkü ay çekirdeği çitlemeye bir başlandığı zaman biliyorsunuz sonu gelmiyor. 🙂 Peki, neden ayçekirdeği çitlemeliyiz?

Bu makalede, ayçiçeğinin yararları,sağlık veya madde olarak zararlı olup olmadığı hakkında konuşacağız. Yani ay çiçeğini tohumundan, çekirdeğine kadar geniş kapsamlı ele alacağız. Bakalım ayçiçeğinin, ayçiçeiği tohumunun, ay çiçeği yağının ve ay çekirdeğinin faydaları ve zararları nelermiş...

Ayçiçeği bitkisinin, bilimsel adı (Helianthus annuits), bitki kökeni Amerika'ya aittir. (Asteraceae).

Ayçiçeğinin Faydaları

Ay çiçeği, insan sağlığına fayda sağlayan birçok madde içerir.

Faydaları Şunlardır:

Ayçekirdeği % 90 doymamış yağ oluşturduğu bilinmekte. Ayçiçeği tohum ağırlığının 51.46%, tokoferol antioksidan bileşikler içerdiği, kardiyovasküler hastalık riskini ve bazı kanser türleri arasında, bilhassa etkilidir.

Ayçiçeği tohumları nda yüksek miktarda bulunan fenolik bileşikler, insanın birçok kronik hastalığa yakalanma riskini azaltarak antioksidan görevi görür. Ayçiçeği çekirdeği antienflamatuar maddeler olarak görev yapabilir ve bu etki yağında da bulunur.

Ayçiçeği zengin bir kaynak olarak bileşikler arasında bitki sterolleri (Fitosterol), göğüs kanseri riskini azaltılmasına katkıda bulunur. Tümörün boyutu ve yayılmasını önler.

Ayçiçeği tohumunun kalp atışı dengesizlikleri riskini ve uygun miyokard enfarktüsü riski sonuçları arasında bilimsel araştırmalarla işe yaradığı anlaşılmıştır.

Ayçiçeği saç ve cilt sağlığı için yardımcı olur. Ayçiçeğinde bulunan yağlar, kan basıncını düşürür. Ayçiçeği çekirdeği, protein içeriği ve diyet lifi nedeniyle tokluğa katkıda bulunur.

Ayçiçeği tohumları, E vitamini, folik asit, tiamin (vitamin B1), niasin (vitamin B2) ve demir gibi birçok besleyici maddenin iyi bir kaynağıdır. Ayçiçeği yağı kolesterolü ve LDL kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Ancak etkileri palmiye yağı ve keten tohumu yağı ile karşılaştırıldığında daha düşüktür ve periferik vasküler hastalıklı veya skleroz gelişme riski altında olan insanlar için aynı etkiye neden olmayabilir. Ayçiçeği yağı kabızlık yaraları, ve diğer bazı cilt yararlarında, anti bakteriyel etkileri olduğu bulunmuştur.

Ayçekirdeği bir çok hastalığa faydalı olabildiği gibi ay çekirdeğinin zararları da vardır. Mesela, çok miktarda alınırsa şişmanlığa ve kiloya yol açabilir. Bu nedenle ayçekirdekleri yüksek bir yağ yüzdesi ve kalori oranına sahip oldukları için, makul miktarlarda tüketilmesi gerekir; özellikle obez ve aşırı kilolu kişilere uzmanlar tarafından tavsiye edilmez. Onların daha dikkatli tüketmeleri gerekmektedir.

Bir cevap yazın