Ayasofya İle İlgili 10 Bilgi

Öncelikle, herkese merhaba kardeşlerim. Bugün bu sayfada ilk yazımı yazacağım.Ayasofya tarihini size 10 nedenle, 10 belgeyle  açıklamaya çalışacağım.iyi okumalar.😊

1)Ayasofya’nın sahibi

Ayasofya’nın sahibi, ne günümüzde ki hükümet, ne de Ülke’nin ilk Cumhur-u reis’i Mustafa Kemal bey’dir. Ayasofya İstanbulun fatihi, yüce komutan, Fatih Sultan Mehmet’den beri koruma altındadır. Fatih Sultan Mehmet Han Hazretleri zamanında, Ayasofya için bir cemiyet (dernek, parti, toplum vs… vs…) kurmuştur. Bu cemiyetin ismi: Eb’u-l feth Sultan Mehmet Vakfı’dır.

Osmanlı’da, Fatih Sultan Mehmet Han Hazretleri, vefat ettikten sonra Ayasofya’dan iki taraf sorumluydu.

1) Eb’u-l feth Sultan Mehmet Vakfı

2) Osmanlı hanedanı

Bu iki taraf dışında kimse ama kimse Ayaaofya’ya dokunamadığı. Fakat ilk hükümet olan, CHP hükümeti, yâni Mustafa Kemal bey hükümeti bu cemiyeti, bu hanedanlığı yok saymıştır. Mustafa Kemal bey Bizans Enstitüsü’nün kurucusu Thomas Whittemore ile görüştükten sadece bir yıl sonra, Ayasofya Câmii’nin kapatılmasını talep etmiştir. Mecliste bu talebi, onaylamıştır.

2) Tarihte Kaç Ayasofya Cami Vardır

İstanbul’u kurup başkent yapan İmparator Büyük Konstantin’in Hristiyanlığı devlet nezdinde muteber bir din hâline getirip onu Arius gibi (Arius Bizans’ta ki FETÖ, DAEŞ, DHKP-C gibi örgütlerdendir) “sapkın” din adamları’nın egemenliğinden kurtarması bu dinin tarihinde keskin bir kırılma noktasını teşkil eder. Şimdi asıl mevzuya gelelim. İstanbul’da 3 adet Ayasofya olmuşyur.

1) İlk Ayasofya klisesi

İlk Ayasofya, IV.yüzyılda eskiden putperest mabedlerin bulundu bölgeye ahşap çatılı bazilika biçiminde, mihrabın yer aldığı doğuya doğru uzanan dikdörtgen şeklinde yapıldı. 12 mayıs 360 yılında ibâdete açıldı.

2) Mağdur Ayasofya

İlk Ayasofya 20 haziran 404 yılında yıkıldı. Bunun üzerine ikinci Ayasofya, II.Theodosius tarafından daha büyük bir şekilde yapıldı. İlk Ayasofya’nın yıkılmasından 11 yıl sonra 8 ekim 415de yeni Ayasofya ibadete açıldı.

3) Talihsiz Mabed “AYASOFYA”

2.Ayasofya tam 117 yıl hizmet verdikten sonra, NİKA ayaklanması ‘nda 13-14 ocak 532 gecesi yandı. İmparator bu duruma çok üzülmüş ve isyan biter bitmez günümüzde ki Ayasofya’yı inşaa etmeye başlamıştır. Lakin bu herşeyden ve öncekilerden farklı olmalıdır diye emir vermiştir. Batı Anadolu’ dan iki geometrici/matematikçiyle anlaştı lâkin garip olan bu kişilerin mimarlıkla alâkası yoktu! 100 usta başı ve 10bin işçi’nin geceli gündüzlü gâyretleri sonucu 5 yılda tamamlanmış ve 27 aralık 537 yılında ibadete açılmıştır.

4) Ayasofya nasıl kapatıldı?

Türkiye Cumhuriyeti daha yeni kurulmuştur. TBMM dış antlaşma, anlaşma ve konferanslarla uğraşırken araya Ayasofya’yıda kattı. Meclis dış mihraklar ile uğraşırken, Mustafa Kemal bey bir çok kişiyle görüştü Afganistan lideri Amanullah vs… vs… Lâkin sadece iyi kişilerle görüşmedi.Bizans Enstitüsü’nün kurucusu Thomas Whıttemore ile bir kaç kez görüştü.Bu görüşmeler sonucunda Ayasofya’ya birşeyler olmaya başladı kapatıldı, restore edildi(Bizans Enstitüsü tarafından) müzeye çevrildi, bazı tarihi eserler kaldırıldı vb. vb. İşte Fatih’in emaneti Ayasofya’ya böyle kilitler vuruldu.Hükümet tarafında olan gazeteler, bunu sonuna kadar destekledi.

Hatta Necip Fazıl KISAKÜREK bunlara tepki olarak: Beyler ben onu bunu bilmem ama Ayasofya açılacak!  Demiştir.

Mustafa Kemal bey ve Thomas whıttemore

Ayasofya’nın müze olmasına ilişkin kararname

5)Fatih Sultan Mehmet Han Hazretleri’nin Ayasofya vasiyeti

Dolayısıyla kim bu ayasofya’yı camiye dönüştüren vakfiyemi değiştirirse, bir maddesini tebdil ederse, onu iptal veya tedile koşarsa, fasit veya fasık bir teville veya herhangi bir dalavereyle ayasofya camisi’nin vakıf hükmünü yürürlükten kaldırmaya kastederlerse, aslını değiştirir, füruuna itiraz eder ve bunları yapanlara yol gösterirlerse ve hatta yardım ederlerse ve kanunsuz olarak onda tasarruf yapmaya kalkarlar, camilikten çıkarırlar ve sahte evrak düzenleyerek, mütevellilik hakkı gibi şeyler ister yahut onu kendi batıl defterlerine kaydederler veya yalandan kendi hesaplarına geçirirlerse ifade ediyorum ki huzurunuzda, en büyük haram işlemiş ve günahları kazanmış olurlar.bu sebeple, bu vakfiyeyi kim değiştirirse:Allâh’ın, Peygamber’in, meleklerin, bütün yöneticilerin ve dahi bütün Müslümanların ebediyen laneti onun ve onların üzerine olsun, azapları hafiflemesin onların, haşr gününde yüzlerine bakılmasın. kim bunları işittikten sonra hala bu değiştirme işine devam ederse, günahı onu değiştirene ait olacaktır.

Allâh’ın azabı onlaradır.

Allâh işitendir, bilendir.

(Fatih Sultan Hehmed Han / 1 haziran 1453)

6)Ayasofya neden kilise olmadı?

%99u müslüman olan bir ülkeyiz. Ülkede lâiklik var bu yüzden bir Câmiiyi kapatıp, geri klise yapmak akıl alır iş değildir.zaten klise yapsalar günümüzde ki camiler gibi boş olurdu. Bu çok saçma olurdu ki günümüzde %99u müslüman olan ülkede İslama saldırılıyor. Çok garip değil mi kendi dinine saldıran tek milletiz. Ve bu daha kolay parçalanmaya ve daha çok mağlubiyete sebep olur.

Konuyu dağıtmadan devam edelim. 😊

7)İstanbul işgâl altındayken Ayasofya ne durumdaydı?

İstanbul işgâl altındayken, Ayasofya’yı koruyan bir ordu vardı. 8.sınıflarda,  inkılap ve Atatürkçülük dersinde, Sevr’de tüm ordu feshedildi densede, Ayasofya hiç bir zaman işgal edilemedi. Daha doğrusu kimse işgâl etmeye cüret edemedi. Ayasofya’yı 1453 yılından beri baş üstünde tutan Osmanlı Ayasofya’ya ayrı bir istanbul gibi bakıyordu.

8)Yahya Kemal’den istanbul’a

Gezintilerimde bir hakikat keşfettim. Bu devletin iki manevî temeli vardır: Fatih’in Ayasofya minaresinde okuttuğu ezan ki hâlâ okunuyor. Selim’in Hırka-i saadet önünde okuttuğu Kur’an ki hâlâ okunuyor, Eskişehir’i, Afyonkarahisar’ın, Kars’ın genç askerleri, siz bu kadar güzel şey için döğüştünüz!

9)Ayasofya nasıl açılacak?

Ayasofya’nın yeniden camii olabilmesi için, tek parti zihniyetinin bahane olarak ortaya attığı sahte kararnameyi sürekli gündemde tutmamız gerekiyor. Eğer bu kararname gerçek ise bakanlar kurulu’nun, Cumhurbaşkanlığı sistemine geçilirse Cumhurbaşkanı’nın yeni bir kararname çıkararak: 1589 numaralı kararnameyi iptal ettim! Demesi yeterli olacaktır. Kararname iptal olunca Ayasofya hakiki ve hukuki sahibi olan Vakıflar Genel müdürlüğü’ne avdet edecek, Vakıflar Genel müdürlüğü ‘de Fatih Sultan Mehmet’in vakfiyesini açıp bakacak ve cami olarak vakfedildiği çok açık olduğu için Diyanet İşleri başkanlığı ile konuşup camiye çevrilmesi için gereken işlemleri başlatacaktır!

10) 6 Haziran 2016 Pazartesi

6 Haziran 2016 pazartesi sabahı saat 03:00da bölgeye yunanistan başkonsolosu Evangelos Sekeris’in gittiğini biliyormuydunuz? Bugün ramazan ayının ilk sahuruna denk geliyordu. Türkler Ayasofya’yı açtı sahurdan sonra orada namaz kılacaklar diye söylenti çıkmış. Eee boş dururlar mı salmışlar kuklalarını gece orayı teftiş etmişler. Ayasofyada TRT için sahur programı çekilirken Kur’an okunuyormuş diğer hazımsızlıklarıda buymuş demekki! İftar olduktan sonra haberlerde Yunanistan bize ne dedi biliyormusunuz? Ayasofya’da ki kültüre saygı gösterilmemesi bizi rahatsız etti.. Hele şunlara bakın bir! Ayasofyayı kilise yapıyoruz desek kültür diye havlamazlar tabi!

Bu yazıyıda burada bitirelim yoksa sinirlenip saydıracağım…


3 Comments

  1. Ayasofya cami olarak hizmete açılmadıkça bu ümmetin başından bela eksik olmayacak ata mirasına sahip çıktığımız gün bu ümmetin tek yumruk olarak küffara baş kaldırdığı gün olacaktır.Ogün işte ogün çok yakında inşallah….

  2. Haklısınız.ayasofya bize 500 yıllık bir emanet.maalesef bu emanete hıyanet edildi.İstanbulda yaşayıp,ayasofyayı müze olarak isteyen şahsiyetsizlere Dedemiz Fatih Sultan Mehmet Han hakkını helal etmediğini söylemiştir

  3. CHP zihniyeti olduğu sürece Ayasofya öyle kalır ama dileğim oku insallah cumhurbaşkanı bu oyunu da bozar en kısa zamanda bize en önde namaz kıldır.

Bir cevap yazın