Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi İbadete Açıldı

Ayasofya

Ayasofya isminin anlamı, "Tanrısal Bilgelik" Dünyadaki mimarlık tarihinin en muazzam yapıtlarından biri olan Bizans kilisesidir.

İstanbul - Ayasofya

Fatih Sultan Mehmet'in 1453'te İstanbul fethinin olduğu zamanda Osmanlı toprakları içerisinde Mekke'de bulunan Kâbe-i Muazzama'dan sonra en fazla saygı hürmet gösterilen bir yapıt vasfını kazanmıştı.  Fethin hemen akabinde camiye çevrildi. Camiye çevrildikten sonra da ilk olarak ahşap bir minare inşa edildi. Cami içine ise yeni bir mihrap yapıldı. II. Mehmed (Fatih) zamanında da tuğla minare yapıldı. II. Bayezid zamanında kuzeydoğu minaresi eklendi. Caminin batısındaki minarelerde II. Selim döneminde yapılmıştır. Bu dönemde ise etrafındaki konutlar yıkılarak dış avlusu genişletildi. III. Murad zamanında ise müezzin mahfilleri yapıldı. I. Mahmud döneminde de, kitaplık yeri 1739-1742 yılında, Şadırvan ise 1740 yılında, sıbyan mektebi 1742, muvakkithane 1742 yılında inşa edilmiştir. Hünkar mahfili ise III. Ahmed, I. Mahmud zamanında bugünkü halini almıştır.

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi

Ayasofya-i Kebir camisinin avlusunda 3 padişahın türbesi yer alıyor. Bu padişahlar II. Selim, III. Murad, III. Mehmed'dir. Kilisenin eski yapıtındaki vaftizhanesinde ise I. Mustafa ile I. İbrahim padişahın türbesi bulunuyor.

Fatih Sultan Mehmet 29 Mayıs Salı günü İstanbul'u fethinden sonra kilise olan Ayasofya'yı camiye çevirdi ve ilk cuma namazını padişah olarak bizzat kendisi kıldırmıştır.

86 yıl aradan sonra müze olarak ziyaret edilen Ayasofya cami'ye çevrildi ve 24 Temmuz cuma günü kılınacak ilk cuma namazı sonrasında ibadete açılıyor...

Ayasofya

Ayasofya 1934'den yılından bu yana müze olarak ziyaret ediliyordu. Danıştayın müzeyi çevrilmesi hakkında iptal kararından sonra 10 Temmuz 2020 günü Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da kararı imzalayıp resmi gazetede yayınlanmasının akabinde Ayasofya-i Kebir cami olarak artık ibadete 24 Temmuz cuma günü cami içerisinde 500 kişi ve avlusunda ve etrafında toplu mesafe kurallarına uyularak Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın kıldıracağı cuma namazı ile artık ibadete açılıyor.

Ayasofya Cami

Diyanet İşleri Başkanlığı Ayasofya-i Kebir camisinde din hizmetleri ile ilgili olan işlerden sorumlu olacak, Kültür Turizm Bakanlığı ise bakım ve restorasyon faaliyetleri ile ilgili işleri üstlendi. Çevre düzenlemesi ise belediye tarafından yapılıyor.

Ayasofya-i Kebir Cami Şerifine yeni atanan isimdem birincidi hocası Marmara İlahiyat Fakültesi İslâm Hukuku Ana Bilim Dalı hocası Kurra Hafız Mehmed Boynukalın atandı. İlk defa bir profesör imam olarak görev yapacak. İkinci olarak da 2015 yılında Dünya Kur'an'ı Kerim'i güzel okumada dünya birincisi olan Hafız Ferruh Muştuer Ayasofya cami imamlığa atandı. Üçüncü olarak atanan isim 2009 Uluslarası Kur'an'ı Kerim'i güzel okumada dünya birincisi olan Kurra Hafız Bünyamin Topçu oldu. Bu üç hoca ve 5 müezzin daha Ayasofya camisinde görev yapacağını Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş açıkladı. Cami 5 vakit ibadete açık olacağını da belirtti.

Ayasofya-i Kebir Cami Şerifi İstanbul'un Fatih ilçesinde bulunuyor.

Ayasofya Mozaik Figürler

Ayasofya cami içinde yer alan mozaik figürler ise namaz saatlerinde karartılacağı, namaz sonrasında da aydınlatacağı planlanıyor. 86 yıl aradan sonra kılınacak ilk cuma namazı için tüm hazırlıklar devam ediyor. Cami halıları ise yerli yüzde yüz yün olan Manisa'nın Demirci ilçesinde özel olarak dokunmuş olan ördek başı yeşil tonlarında turkuaz renkte Osmanlı motifi (rumi desen) diye adlandırılan halılardan 8 saf olarak döşeniyor. Geri kalan diğer kısımda restorasyon çalışmaları bittikten sonra camiye serileceği açıklandı.

Ayasofya'yı kiliseden camiye çevirdikten sonra Fatih Sultan Mehmet Ayasofya camisinde şükür namazı kılmıştır. Bizlerde Ayasofya'nın yeniden camiye çevrilmesi ve ibadete açıldığı için bütün müslümanlar olarak şükür namazlarımızı kılarak dualar edelim inşaallah...

Selam ve Dua ile Kalın...

 

2 Yorum

Bir cevap yazın