AVRUPA’NIN İLK SU ALTI RESTORANI

Avrupa’nın İlk Sualtı Restoranı, dışarıdan bir kayaya benziyor, ancak içeriye girene kadar

 

Avrupa’nın Atina’daki Yunan Parthenon’u, Roma’daki Roma Kolezyumu, Paris’teki Eyfel Kulesi ve daha pek çok mimari şaheseri vardır. Ama neyin eksik olduğunu biliyor musun?

Su altında bir restoran. Ancak Snohetta adlı şirket (daha önce burada ) bunu değiştirmek için bir araştırma yapıyor. Ziyaretçilerin güney Norveç’te denize “seyir” etmesine olanak tanıyan, 36 ayak genişliğinde panoramik bir pencere ile üç seviyeli bir yapı tasarladılar.

 

İlk bakışta “Alttan”, Baly köyü yakınındaki sığlıklara atılmış beton bir kap gibi görünüyor, ancak içeride bir kez hayat yayılıyor. Restoran, 100 misafir için uygun alana sahip olacak ve bina kimse yemek yemediğinde deniz araştırma merkezi olarak bile ikiye katlanacak.

 

Snohetta, “Bir akvaryumdan daha fazla olan yapı, deniz ortamının bir parçası haline gelecek, suyun yüzeyinin beş metre altında doğrudan deniz yatağında kalacak” diye yazıyor. “Batık bir periskop gibi, restoranın devasa akrilik pencereleri mevsim boyunca ve değişen hava koşullarında değiştikçe deniz dibi manzarasına sahiptir.”

Snohetta gelecek yıl 2019 yılında açılması hedefiyle inşaya başlamayı umuyor.

 


Bir cevap yazın