AVRUPA'NIN İLK ATIKLARDAN METANOL ÜRETECEK OLAN FABRİKASINI TANIYALIM....

Enerkem, çöpü hammaddelere dönüştürmek için AkzoNobel ve Air Liquide ile bir araya geldi ve Rotterdam limanında geri dönüştürülemeyen atığı değerli ham maddelere dönüştüren bir tesis kurma kararı aldı.

Kanadalı Enerkem, Akzo Nobel specialty Chemicals ve endüstriyel gazlar üreten Air Liquide ile birlikte plastik içeren 350.000 ton atığı her yıl 270 milyon litre "yeşil" metonola dönüştüren bir tesis kuracak.

Konsorsiyum, bunun 700.000'den fazla halinin yıllık attığını oluşturduğunu ve yaklaşık 300.000 ton karbondioksit emisyonunun önleceğini belirtti.

Metanol, biyoyakıt olarak ve AkzoNobel tarafından şu anda fosil yakıt kaynaklarından üretilen dimetil eter, kilorometan ve diğer kimyasal elementleri üretmek üzere kullanılacak. Air Liquide ise, oksijeni ve reaksiyonlar için gereken hidrojeni AkzoNobel'e tedarik edecek.

AkzoNobel'in endüstriyel kimyasallar alanındaki AR-GE direktörü Marco Waas, projeyi sürdürebilir ve küresel bir kimyasal endüstrinin uygulanmasına yönelik önemli bir adım olarak nitelendirdi. Waas, sözleşmenin Avrupa'daki plastik geri dönüşümündeki mevcut zorluklara bakıldığında uygun bir zamanda imzalandığını sözlerine ekledi.

 

 

Geri dönüşüm tesisleri, Çin'in bu yılın ocak ayından itibaren plastik atıklarının ithalatını yasaklamasından beri sorunlarda baş etmek için mücadele ediyor.

Firmalar, izinler alındıktan ve ayrıntılı mühendislik planlamasının tamamlanmasının ardından, bu yılın 200 milyon dolarlık yatırımla ilgili nihai bir karar verilecek.Bununla birlikte en erken, sürdürülebilir kimya girişimlerini teşvik eden destek mekanizmalarının bulunduğunu belirtti ve Hollanda hükümetinin, projeyi desteklemek için yeni politika önlemleri almayı taahhüt ettiğini belirtti.

Enerkem'in dört aşamalı işlemi, atığın gaz haline getirilmesi ile başlar. Gazlaştırıcı, 700 derecede sıcak kum içeriyor, buhar ve çok az oksijen içerdiğinden, eklendiğinde atık yakılmak yerine karbonmonoksit ve hidrojene dönüşüyor. Ardından sentetik gaz soğutulur ve kirleri ve kirleticileri uzaklaştırmak için yıkanır. Tesis yenilenebilir enerji kullanmaz, ancak ısı,sıcak kum akışkanlığını korumak için gazlaştırıcıda geri kazanılır ve tekrar kullanılır.

Bileşik gaz tekrar ısıtılır ve karbonmonoksit ve hidrojen, bir bakır katalizör varlığında belirlenen sıcaklık ve basınçta birleştirilir. Son olarak, metanol gazdan damıtılır.

 

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 

Bir cevap yazın