ATACAMA İSKELETİ

Bugünkü anlatacağım konu Şili'de, Alp Dağları'nın batısında gezegenimizin en kuru çölü, olan ATACAMA çölünde bulunan, 15 santimetre uzunluğun da olan , minik atacama iskeletinden bahsedeceğim. Bu minik iskelet 2012 yılında bilim adamları tarafından araştırıldığında Stanford Üniversitesi'nden mikrobiyoloji uzmanı Dr. Gary Nolan, ATA adı verilen bu iskeleti incelemeye koyuldu . Bu iskeletinde en azından gerçek bir iskelet olduğu DNA sonuçlarından ve diğer yapılan X- ışını ve ÇAT taramaları sonucunda, gerçek bir canlıya ait olduğu tespit edildi. Normalde insan vücudunda 12'şer adet kaburga kemiği varken, Ata'nın kaburgalarının 10 tane olduğu ortaya çıktı. İskeleti son derece küçük olduğu için, ilk başta ölmüş bir bebek olduğu, yani cenin olarak düşünüldü.
Daha sonrasında Dr. Lachman, Ata'nın insan iskeleti ile ilgili bir yapısının olmadığını ve bu iskeletin 6veya 8 yaş aralığında olduğunu tespit etti .Bir taraftan da cüce bir insan olabileceği düşünüldü, ancak bunun da mümkün olmadığı sonradan anlaşıldı.

EN İYİ AÇIKLAMA

DNA testinin sonrasında tespit edilmesi beklenen bu iskeletin sonucunu, Dr. Nolan incelemelerin den sonra, onun da insanlar gibi primat olduğunu gösteriyor diye bir açıklamada bulundu. Primat bizim şempanzelerin soyundan, geldiğimiz düşünüldüğü gibi, bu iskeletinde o tarz bir yapısı olduğunu dile getirdi. Bu iskeletin özellikleri açısından belki haplo grubunda olduğunu gösteriyor. Dr. Nola'nın araştırması henüz sonuçlanmış değil. DNA sonuçlarından %9 'nun insan genomu referansıyla eşleştiğini belirtiyor. Peki onun bir insan olduğu ortaya çıkar ve kanıtlanırsa bu ne anlama gelecek?

SONUÇ

Bu iskeletin henüz ne olduğu tam netlik kazanmadı. Ondan dolayı bazı araştırmalar ve bazı kişilerin düşüncesine göre, bu iskeletin uzaydan gelme bir şey olduğu kanısındalar ve uzayda yaşayan canlılarla insanların karışımı, melez bir tür olma ihtimali üzerinde durulmak da % 9 'luk bölüm için bu canlıdan başka bir yerde bulunmadığından dolayı kimse ne olduğunu tespit edemiyor.

 

Www.facebook.com/acikvenetinternet

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net4c


Bir cevap yazın