Aşure

Aşure

Aşure, Arabi aylardan muharremin 10. günü pişirilen özel tatlı. Bu tatlının pişirilmesiyle Aşure Günü (*) inançları arasında bağlantı kurulur ve bu birçok önemli olayın kutlanması biçiminde yorumlanır.

Şiiler, Aleviler ve Bektaşiler muharrem ayının ilk 10 günü oruç tutarlar, daha sonra pişirilen aşureyi topluca yerler ve ayrıca konu komşuya dağıtırlar. Sünniler arasında da aşure pişirip dağıtmak geleneği yaşamaktadır.

Allah Resûlü’nün “yahudilere benzememek için müminlere tek gün değil Âşûra gününe Muharrem’in dokuzuncu veya on birinci gününü de ekleyerek en az iki gün oruç tutmalarını tavsiye ettiği de rivayet edilmiştir.”
(HM2154 İbn Hanbel, I, 240

Aşurenin ana malzemesi, bazı yörelerde yarma olarak adlandırılan, kabuğu çıkarılmış buğdaydır. Suda ıslatılıp bir gün bekletilen buğday, bir miktar pirinç, nohut, fasulye ile birlikte pişirilir. Kaynatılmış şekerli su ile çekirdeksiz üzüm, kayısı kurusu, badem ve ceviz içi, fındık, gülsuyu, zencefil de katılarak bir taşım daha kaynatılır. Üstü ceviz, fındık vb çerezlerle süslenerek yemeye hazır edilir.

Ayrıca halk arasında saray aşuresi olarak anılan, daha çok saray ve konak mutfaklarında yapılan aşure çeşitleri de vardır. Bunlardan Pertevniyal Valide Sultan'ın (ö.1883) süzme aşuresi buğday, beyaz şeker, göbek miski, razaki üzüm, çamfıstığı, nohut, kavrulmuş fındık içi, badem içi, gülsuyu, fasulye, Konya'nın kuş üzümü, Sibirya tereyağı, pirinç unu ve nişastadan yapılırdı.

Bir cevap yazın