Astronotlar Neden Özel Kıyafetler Giyiyor?

Uzay giysisi astronot için gereklidir, çünkü uzayda göreceli güvenlik içinde dolaşmasına izin verir ve ona aşağıdakileri sağlar: Astronot kıyafetlerinin özellikleri nelerdir? Uzay kıyafetleri neyle yapılır? Astronot kıyafetleri hangi kumaştan yapılır?

Basınçlı hava: Uzay giysisi, vücuttaki sıvının sıvı durumunu korumak için yeterli hava basıncı sağlar, çünkü vücut sıvılarının kaynamasını önler ve kıyafetteki basınç zemindeki normal hava basıncından çok daha azdır; bu nedenle şişmez ve mümkün olduğunca esnektir.

Oksijen: Uzay giysileri, düşük basınç nedeniyle astronota saf oksijen sağlamalıdır ve %78 azot, %21 oksijen ve %1 diğer gazlardan oluşan normal hava, akciğerlerde ve kanda az miktarda oksijen olmasına neden olabilir. Düşük basınç, astronot için tehdit oluşturur.

Organize sıcaklık: Çoğu uzay giysisi, neopren, gortex ve dacron gibi kumaş katmanları kullanılarak izole edilir ve ayrıca güneş ışınlarını yansıtabilmesi için mylar veya beyaz kumaş gibi dış yansıtıcı katmanlarla kaplanır.

Toz veya kayalardan küçük parçacıklardan korunma: Uzay giysilerinde, giysinin uzay aracının açıkta kalan yüzeyinin yırtılmasını önleyen dacron veya Kevlar gibi çok sayıda dayanıklı kumaş katmanı bulunur. Alan aşınma bileşenleri bir uzay giysisi oluşturmak için birkaç hammadde kullanılır ve tekstil malzemeleri çeşitli farklı endüstriyel polimerleri içerir. İç tabaka dokuma naylon malzemeden oluşur ve esnek bir giyilebilir polimer olan başka bir spandeks tabakası oluşur ve içinde bulunan başka bir üretan kaplı naylon tabakası vardır. Basınç uygulamak için bir tür polyester olan dacron kullanılır.

Uzay elbisesi endüstrisinde kullanılan diğer sentetik kumaşlar şunlardır: Neopren, bir tür süngerimsi kauçuk, alüminyum mylar, Gortex, Kevlar ve Nomex Fiberglas, gövdenin üst kısmının ana malzemesidir ve filtreyi yapmak için lityum hidroksit kullanılır. Uzayda yolculuk ederken karbondioksit ve su buharını giderir ve gümüş çinko karışımı, elbiseye enerji sağlayan pili oluşturur ve tüm parçaları soğutma suyunu taşımak için kumaştaki plastik tüpleri siler. Polikarbonat kask kapağını oluşturmak için kullanılır ve diğer çeşitli bileşenler kullanılır. Elektronik devreler ve uygun kontroller oluşturmak.

Uzay giysisi giymemenin etkileri nelerdir?

Astronot, uzay giysisi giymediğinde aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok riske maruz kalabilir:

*Oksijen eksikliğinden dolayı 15 saniye içinde bilinç kaybı.

*Hava basıncının olmaması nedeniyle vücuttaki kan ve diğer sıvıların kaynatılması ve daha sonra dondurulması.

*Sıvıların kaynaması nedeniyle cilt, kalp ve diğer iç organlarda doku gerilmesi.

*Şiddetli sıcaklık değişiklikleriyle karşılaşmak. Örneğin, güneşin sıcaklıklara erişebileceği alanlar 120 santigrat dereceye ulaşır ve gölgede -100 santigrat dereceye düşer.

*Farklı radyasyon türlerine maruz kalma, örneğin: kozmik ışınlar ve güneş tarafından yayılan yüklü parçacıklar (güneş rüzgarı).

*Küçük toz parçacıkları, "yüksek hızlı" kaya "mikrometeoroidleri", uydulardan veya uzay araçlarından gelen kalıntılarla geçen enfeksiyonlar.

 

Bir cevap yazın