Astronot yiyeceği kinoa nedir? Faydaları nelerdir?

Akdeniz ikliminde yetişmeye elverişli ve ıspanakgiller familyasından olan kinoa (quinoa) glisemik indeksi düşük, protein değeri yüksek (16,5gr/100gr), diyet lifi için iyi bir kaynak... Ayrıca kinoanın içerdiği mineraller, vitaminler ve biyoaktif bileşenler yeterli miktarda dengeli bir şekilde dağılmış bulunmakta. Bu da onu son zamanların en gözde tahıllarından biri haline getirdi.

Kinoa aslında bir tahıl değil bir tohumdur. Buğdaygiller ailesine ait olmadığı için kinoa yalancı tahıl (psödotahıl) olarak anılıyor. Kinoa bitkisinden elde ediliyor ve beyaz, siyah, kırmızı ya da altın gibi çeşitleri bulunuyor. Kinoanın tarihi ise İnkalara kadar uzanıyor.

Astronot yiyeceği kinoa

Güney Amerika’da bolca yetiştiriliyor. Ayrıca kinoa, uzun yıllar dünyadan uzak yaşayan NASA astronotlarının besin ihtiyacını gidermesi nedeniyle astronot yiyeceği olarak biliniyor.

Kinoa dünyadaki açlık sorununu çözebilir mi?

Birleşmiş Milletler, 2013 yılını “kinoa yılı” ilan etmişti. Böylece bu süper besin tüm dünyada tanınmıştı. Buradaki amaç bazı uzmanların da dediği gibi kinoanın dünyadaki açlık sorununa çare olabilecek bir ürün olması. Kinoanın insan beslenmesinde önemli yeri olan protein, diyet lifi, esansiyel yağ asitleri, mineraller, vitaminler ve biyoaktif bileşenlerce zengin olmaları bununla birlikye iyi bir enerji kaynağı olmaları, kinoayı yaygın olarak kullanılan diğer tahıl çeşitlerinden farklı kılıyor.


Kinoa ve Çölyak (Celiac) hastalığı

Kinoa glüten içermiyor. Bu nedenle diyetisyenler kinoayı çölyak (Celiac) hastalarının tüketmesi gereken besinler listesine koyuyorlar. Kinoanın yüksek besin değeri, terapötik ve glutensiz içerik özellikleri obezite, anemi ve şeker hastaları için de onu bulunmaz bir nimet yapıyor.

Kinoa, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı oluyor ve kardiyovasküler hastalıkların önüne geçiyor

Kinoa tohumunun içerisindeki biyoaktif bileşenlerin, kan kolesterolünü düşürdüğü, kanser hücrelerinin gelişimini engellediği, toksinleri yok ettiği, bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve kardiyovasküler hastalıkları önleyebildiği bilimsel çalışmalarla ortaya konmuş durumda.

Peki, kinoa nasıl tüketilmeli?

Kinoa en çok salatalara eklenerek tüketiliyor. Ayrıca pilav, çorba, köfte, dolma gibi yemeklerde de diğer tahıllarla değiştirilerek tüketilebilir.

Kinoanın cilde ve saçlara faydası nedir?

İçerisinde bolca E vitamini ve folik asit vardır. İçerdiği E vitamini ve lizin adında bir bileşen sayesinde ciltteki kolajen ve elastin yapımına yardımcı oluyot. Bu da cildin yaşlanmasını geciktiriyor. Kinoanın cilde faydaları sadece bununla da sınırlı değil. Antienflamatuar olması sayesinde cildi akne ve sivilcelerden arındırıyor, ölü derileri temizleyerek cilde canlı bir görünüm kazandırıyor.

Peki, kinoa cilde nasıl uygulanır?

Kinoayı cilde doğrudan uygulanmasını uzmanlar tavsiye etmiyor. Bunun yerine içerisinde kinoa barındıran cilt bakım ürünleri tercih edilmesini öneriyorlar. Mesela kinoa yüz maskesi işinizi oldukça rahatlatacaktır.

Kinoa saçlara da iyi gelir. Son zamanlarda saç bakım için kinoa hem erkekler hem kadınlar için tercih edilmeye başlandı. Çünkü kinoada bulunan vitaminlerden bazıları şunlar: A, B, C, D ve K. Bu vitaminlerin her biri saç için faydalı vitaminlerden. Saç derisinin içerisine girerek saç köklerini besleyen kinoa saçın onarılmasına ve güçlenmesine destek oluyor. Saç kırıklarını engelliyor. Yıpranmış saçları kuvvetlendiriyor.

Peki, kinoa saçlara nasıl uygulanır?

Kinoa tohumunu doğrudan bulmak çok zor. Bu nedenle yine kinoa içeren saç bakım ürünleri tercih etmelisiniz. Piyasada kinoa proteini içeren saç sampuanları mevcut.

Bir cevap yazın