Astım ve KOAH Hastalarının Şifa Merkezi: Ballıca Mağarası

Astım ve KOAH hastaları Ballıca Mağarasına akın ediyor. Ballıca Mağarası sahip olduğu nem ve ısı değerleri üstelik milyonlarca yılda oluşan yapısı ile Astım ve KOAH hastalıklarına iyi geldiği söyleniyor. Peki Ballıca Mağarası Nerede?

Tokat'ın Pazar ilçesinde bulunan Ballıca Mağarası astım ve KOAH'ı iyileştirdiği düşünülüyor. Ballıca Mağarası Tokat şehir merkezine 26 km uzaklıkta bulunan Ballıca köyünün 1085 rakımlı tepesinde yer alıyor.

Mağara milyonlarca yılda oluşan sarkıt ve dikitlerden oluşuyor. Keşfedilmemiş bir çok bölümü de bulunuyor. Mağaranın bilinen ve ünlü olan salonları ; "Havuzlu", "Büyük Damlataşlar", "Çamurlu", "Fosil", "Yarasalı", "Çöküntü", "Sutunlar", "Mantarlı" ve "Yeni" isimleri ile biliniyor.

Ortalama 18 derece sıcaklığı ve yüzde 54 nem oranıyla astım ve KOAH hastalarının ilgi odağı olan Ballıca Mağarası, 2018'de 110 bin yerli ve yabancı ziyaretçi ağırladı.

Kafileler Halinde Ballıca Mağarası Ziyaret Ediliyor

Tokat İl Kültür ve Turizm Müdürü Adem Çakır, konuyla ilgili "Mağaranın astım ve KOAH hastalarına iyi geldiği söyleniyor. Hastalar kafileler halinde mağaraya gelip, 1 veya 2 hafta boyunca günde 4 ile 7 saat kalıyor" dedi.


www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet

Bir cevap yazın