Aspirin Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Aspirin Zehirlenmesinin Belirtileri Nelerdir?

Aspirin Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? 

▶Aspirini tok karnına ve en az 1 bardak su ile alınır.

▶Aspirin virütik enfeksiyonlu çocuklara, doktora danışmadan verilmez. Yapılan araştırmalar, çocuklarda aspirinin kullanımı ile "Reye sendromu" oluşumu arasında istatistiksel olarak sıkı bir ilişki olduğunu göstermektedir.

▶Aspirini yüksek dozda uzun sürelerle kullanıyorsanız doktor kontrolüne sık sık gitmeniz gerekir.

▶Aspirinde sirke kokusu varsa bozuk demektir böyle tabletleri kullanmayınız. Ayrıca kullanım tarihi sona ermiş tabletleri de kullanmayınız, atınız.

▶Aspirin çocuklardan mutlaka uzak tutulmalıdır. Yüksek dozda aspirin çocuklarda çok tehlikeli zehirlenmeye neden olur.

▶Aspirin kutularını ısı, nem ve doğrudan ışıktan uzak tutunuz. Bunlar tabletlerin bozulmasına neden olur.

▶Eğer aspirini ateş düşürmede kullanıyorsanız ve aspirin alınan 3 gün içinde ateş düşmemişse ya da düşmüş, ama 3 günden sonra yeniden yükselmişse doktorunuza görünün.

▶Şeker hastaları yüksek dozda (günde en az 8 tablet) aspirin kullanıyorlarsa idrarda şeker testi yanlış sonuç verir.

▶Eğer bir ameliyat geçirecekseniz (diş dahil) en az beş gün önceden aspirin almayı kesiniz. Aksi halde ameliyatta ya da sonrasında kanama problemi ile karşılaşabilirsiniz.

▶Aspirini alkol ile birlikte almayınız. Bu durumda kanama gibi mide problemi olasılığı daha fazladır.

▶Yüksek dozda aspirin, C vitamininin idrar ile atılımını artırmaktadır. Bu nedenle bazı doktorlar yüksek doz aspirin tedavisi sırasında ayrıca C vitamini verilmesini önerirler.

▶Astımlı hastalarda aspirinin bronşlarda aşırı duyarlılığa neden olarak krize yol açacağından bu konuda doktorunuza danışınız.

▶Peptik ülseriniz var ise ülseriniz ağırlaşabilir, mide kanama riski de aspirin ile artar.

▶Gebelerin son 3 ayda aspirin kullanmaları tavsiye edilmez. Gebeler doğumdan birkaç gün önce aspirin almışlar ise doğum ve doğum sonu kanamalar artabilir, doğum eylemi uzayabilir.

▶Aynı şekilde bebek emziren annelerin aspirin kullanması genellikle önerilmez. Süte geçen aspirin bebeğin midesinde hidroliz olarak bağırsaktan absorbe olabilir. Yüksek dozda ise bebekte asidoz gelişebilir.

Aspirin Zehirlenmesi

Aspirin kişileri birçok hastalığa karşı korur. Örneğin, yetişkin kişilerde günde alınan 100 miligram aspirin çok yararlıdır. Kişiyi, kalp ve damar rahatsızlıklarına ve bazı ağrılara karşı korur. Fakat, özellikle 3-4 yaşın altındaki çocuklarda kullanırken çok dikkat etmek gerekir .

Örneğin, ateşli hastalıklarda (kızamık, anjin, grip), kesinlikle çocuklara aspirin verilmemesi gerekir. Ateş düşürmek için verilen aspirin, Reye sendromuna yol açabilir. romatizma gibi hastalıklarda verilen aşırı dozda aspirin de, zehirlenmelere yol açabilir.

Aspirin zehirlenmesinin belirtileri nelerdir?


Aspirin zehirlenmesinin ilk belirtileri, kulak çınlaması ve şiddetli baş ağrısıdır. Bu durumda, tedavinin hemen kesilmesi gerekir. Zehirlenmeler daha çok aspirine duyarlı kişilerde veya yüksek dozda alındığında meydana gelir. Aspirin zehirlenmesi ile birlikte karaciğer enzimlerinde bozukluk, böbrek yetmezliği ve solunum güçlüğü çekilir. Hemen takip edilmediği takdirde, kişiyi komaya götürerek ölümlere yol açabilir.

 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet


1 Yorum

Bir cevap yazın