Asparagas Kelimesinin İlginç Tarihi

Yalan ve/veya şişirilmiş haber anlamına gelen asparagas kelimesinin orijinal hali aslında azparagas'dır. Bu kelimenin tarihi ise 1963 yılına kadar uzanır. Bir gün (14 Nisan 1963) Hürriyet Gazetesi foto muhabiri Yurdaer Acar ile Yener Tuğrul bomba bir haber bulduklarını söyleyerek gazeteye gelirler. Habere göre; Yaşar isimli bir Türk gencinin New York'tan getirdiği Betty isimli kızı ailesi istemeyince onlar da Bebek sırtlarında bir gecekonduda (kulübe) yaşamaya başlar. Yurdaer Acar'ın bu haber için çektiği fotoğrafta ağaçlar arasında bir kulübe ve önünde kovboy şapkalı, gitarlı bir genç adamla bir kız vardır.


14 Nisan 1963'te haber manşetten aynen şöyle
verilir; "Amerikalı kız, Türk sevgilisiyle bir gecekonduda yaşıyor" Haberin detayında ise, Betty Asbade isimli 19 yaşındaki kızın 21 yaşındaki Yaşar Sönmez adlı Türk genciyle Amerika'daki eğitimleri sırasında tanıştıkları ve Yaşar'ın Amerika'daki eğitimi bittikten sonra Türkiye döndüğünden bahsedilmektedir. Amerikalı kız Betty ise Yaşar'ın hasretine dayanamayarak uçağa atlayıp İstanbul'a gelir. Çift Bebek'te bir kulübeye yerleşir. Hikayeleştirilerek anlatılan bu fotoğrafta, gazetenin istihbarat şefi Doğan Uluç'un gözü kulübenin kapısındaki "Azparagas" tabelasına takılır. Bu tabela yine bu habere göre amerikalı sevgililer “para az gaz alamıyoruz” anlamında kulübelerinin kapısına “azparagaz” diye yazmışlardır.

Film gibi bu haber, dönemin Akşam
gazetesinin sahibi Malik Yolaç'ın diğer  gazetelerdeki yalan haberleri bulanlara verdiği para ödülü sonucu ortaya çıkıyor. Olayın aslında ise bu iki gencin kardeş olduğu ortaya çıkar. Dönemin Hürriyet gazetesi genel yayın yönetmeni Necati Zincirkıran sinirlenir ve bu haberi yapan  iki muhabirin işlerine son verir.
Sonuç olarak kelimenin kendisi üzerinde bile asparagas yapılmıştır. Azparagas kelimesi de
zaman içinde Asparagas kelimesine dönüşür. Velhasıl o yazıyı oraya kimin, niye yazdığı hiçbir zaman anlaşılamamış ama kelime “asparagas”a dönüşerek, tamamen Türk gazetecilerinin mesleğe kazandırdığı bir tabir olarak tarihte yerini almıştır.

Bir cevap yazın