AŞK ACISI

 

İnsan arar da bulabilir mi yüzlerce arz halkasında ruhunu? ‘Bul beni kul’ diyen Rabbini. O halde tutulma öyle şiddetli olmalı ki karanlık dünyanın gölge emaresi olmasın.Aşk ruhunun eşinden geçip, ruhunu da dengini de yoktan var edene vuslat telaşı, ‘bir evresi kara sevdanın’. Madem aşk onu ilahiye götürecek  ses seda  olacak, ruhun yaradılışını layıkıyla besleyip,huzur verecek bir ömür de getirecektir. Şayet aşık sevdiğine bilfiil kavuşursa  ilacı işte budur.Yalnız beşeri bir aşkın silsilesiyle yaşanıp, ayrılıkla neticelenen bir sevda kişiyi ruhsal bunalımlara sevk edecektir. Kişiler tek taraflı kararlar verip.Tek taraflı alınan kararlarla ilişkiler bitecek bir taraf yaşanılanları unutmak istemeyip,devamlı  acı çekecektir.İlaç tedavilerinde kimi zaman antidepresanlar anlık dindirecek, bazıları uyuşturacak ya da uyutacaktır. Dozların artmasıyla kişi ilaca alışacaktır.Senaryoyu buraya getiren kişinin duygu ve hormonlarının alt üst olmasıdır.İlaçlar zamanla plasebo etkisi yaratacak, kişi iyileşmesini onlara borçlu olacaktır.Hatta ilaçlar herhangi bir vitaminle değiştirildiğinde kişi ilacın etkisi zannedip, iyi hissettiğini söyleyecektir.Gerçek ilaçlar hormonları  harekete geçirip aşk cesaret gibi duyguları artıp azaltabilir.

Aşk edebi eserlerde hayali öznelerle, suretlerle öyle tesirli tasvir edilir ki kurgu sahnelenir, kahramanların ruhları hemen giydirilir.Yaşatır, aşk acısından tüketip öldürecek muktedirliktedir yazar adeta(!) ancak ruhu doyurmaya ne kadar yeter belirsiz.

 

Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna’sında Raif, aşkı Maria’yı dünyanın merkezine koymuştur.Aşkı, aidiyet hissiyle beslemiştir onu. Biricik aşkının ilgisi daha önce yaşamadığı ‘sevilme’ hissini de yaşatacak ve aşkını şiddetle yüceltecektir.

“Her yerde,herkeste onu, Maria Puder’i, Kürk Mantolu Madonna’yı arayacaktım. O’nu bulamayacağımı daha şimdiden biliyordum. Fakat aramamak elimde olayacaktı.Beni, bütün ömrümde bir meçhulü, mevcut olmayan bir şeyi aramaya mecbur ediyordu.Bunu yapmamalıydı…”

“İkimiz de birer  insan arıyoruz kendi insanımızı” .

 

Www.facebook.com/acikvenetinternet

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net4c


Bir cevap yazın