ASIK SURATIN DA BİR NEDENİ VAR

 

İfade konusunda atlar çok becerikli. Son dönemde ortaya çıkan bulgular, atların iletişim kurmak için birbirinden farklı 17 mimik kullandığı fark ediliyor. İnsanlardan 10 eksik; Fakat  köpeklerden bir, şempazelerden de dört fazla.

Sussex Üniversitesi'nden araştırmacılar, bir at kafasını parçalara ayırıp yüzün altındaki kas yapısını tanımlayarak bu keşfi yaptılar. Dört hafta ile 27 yaş arası çeşitli türlerden 86 erkek ve dişi atın 15 saatlik davranış flimlerini izlediler. En son adımda ise gözlemledikleri göz, dudak, burun deliği ve çene hareketlerini listelemek üzere EquiFACS(At yüz Hareketi Kodlama Sistemi) adı verilen bir sistem kullandılar. Sonuç, farklı türler arasında evrimsel paralellikler ortaya koyan bir davranış  haritası oldu.

Araştırmaya önderlik eden, Jennifer Wathan, atların mimikleriyle insanlarınkiler arasında çarpıcı benzerlikler olduğunu söylüyor. Korku, şaşkınlık ve üzüntü göstermek için kaşların içe bakan kısımlarını yukarı kaldırmak; selamlaşmak ya da uysallık göstergesi olarak dudakları geri çekmek (Gülümsemek) ya da telaş göstergesi olarak gözleri kocaman açmak bunlar arasında yer alıyor. Wathan bu bulguların türler arasındaki ilişkileri daha iyi anlamamızı sağlayabilceğini söylüyor. EquiFACS benzeri sistemler, 'Yüz biçimleri tamamen farklı türler arasında dahi objektif karşılaştırmalar yapmak için ortak bir dil yaratıyor."

Weterinelere ve eğitmenlere daha şimdiden faydalı olan, araştırma, yüz ifadelerini duygusal durumda ilişkilendiriyor. "Hayvanların duygusal hayatları hakkında fazla bir şey bilmiyoruz, "diyor. "Pozitif bir duygu neye benzer? Bu sistem onu görmemizi sağlayabilir.

Bir cevap yazın