Aromaterapi nedir? Aromaterapi kullanım alanları nelerdir?

Aromaterapi hastalıkları önlemek için ve oluşan hastalıkları tedavi etmek için kullanılır. Eski çağlarda sıkça kullanılan bu tedaviler nüfusun artması, teknolojinin ilerlemesi ve modern tıbbın gelişmesiyle yerini ucuz sentetik ilaçlara bırakmıştır.   

Aromaterapi fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak sizi iyileştirmeye ve dengelemeye yardımcı olmak için uçucu yağları kullanan bir terapidir.

Her güzel koku beyinde endorfin bezlerini harekete geçirir. Köklerden, yapraklardan ve çiçeklerden damıtılmış yağlar kullanılarak yapılan uygulamalar fiziksel ve psikolojik sağlığı geliştirmeye yardımcı olmaktadır. Aromaterapinin tarihçesi çok eskiye dayanır. Öyle ki eski Mısır Uygarlıklarında ilk mumya yapımında kullanıldığı bilinmektedir. İbn-i Sina yaşadığı dönemde distilasyon (damıtma) cihazı kullanarak gül yağı elde etmiştir. “El-Kanun Fi’t-Tıbb isimli eserinde, serinletici ve ferahlatıcı etkisi dolayısıyla gül suyunun ateşlenmelerde kullanılmasını tavsiye etmiştir. 

Aromaterapi kullanım alanları nelerdir? Aromaterapi yağları nasıl kullanılır?   

* "...Aromaterapi, uçucu yağlar ve aroma kimyasallarının tedavide kullanıldığı bir alandır. Bir görüşe göre, aromaterapi “koku tedavisi”dir. Yani, etkileri sadece koklamak suretiyle meydana gelir. Ancak, gerçekte, aromaterapi daha geniş bir anlama sahiptir. Bu sebepten, bu tarz tedaviyi, “uçucu yağlarla tedavi” olarak isimlendirmek daha doğru olacaktır..."

Aromaterapinin en yaygın kullanımları şöyledir: 

 - Uçucu yağların alttan mumla ısıtılan bir kaptan buharlaştırılması 

 - Sıcak suya damlatılan uçucu yağların inhalasyonu (buğu) yöntemi  

 - Küvetteki sıcak suya uçucu yağ ilave edildikten sonra banyo yapılması 

 - Sabit bir yağ ile çözünmüş uçucu yağ ile masaj yapılması  

Ayrıca aromaterapi yağlarını kozmetik ürünlerinizde, sabunlarda, tuvalet sifonlarında, kompres olarak ve sabit yağlarla seyrelttiğiniz uçucu yağı parfüm gibi kullanabilirsiniz.  

* "...Çoğu uçucu yağlar güçlü antimikrobik özelliğe sahiptir. Bitki uçucu yağlarının mikrop öldürücü maddeler için potansiyel bir kaynak olduğu bilim çevrelerince kabul edilmektedir. Bilhassa gıdalarda bulunan ve antibiyotiklere karşı bağışıklık kazanmış bazı patojen mikroorganizmaların yok edilmesi için vücuda zararsız ve etki antimikrobik maddeler olarak uçucu yağlar son yıllarda büyük ilgi toplamaktadır..."

"...Uçucu yağlar uçucu özellikleri nedeniyle mikropları öldürdükten sonra ortamdan uzaklaştıklarından geride artık bırakma riski de taşımazlar. Bilhassa, kekik esansı, çöp karanfil, tarçın, yenibahar, sitronella, limon otu, limon, oğulotu, limon kokulu ökaliptus ve kefe kimyonu esansları güçlü mikrop öldürücü yağlardır..."

Uçucu yağlar güçlü fizyolojik etkilere sahip olduklarından dahilen kullanımlarında zehirlenmeye, haricen kullanımlarında ise alerjiye neden olabilecekleri unutulmamalıdır. Uçucu yağlar gözle temas ettirilmemelidir.

Yaşlıların, hamilelerin ve çocukların uzman kontrolü olmadan kullanmaması gerekir. Özellikle hamile kadınların hamileliklerinin ilk 4 ayında kullanmaması tavsiye edilir. Bazı uçucu yağlar düşük yapmaya sebep olabilir.  Filiskin esansını içerek düşük yapmaya çalışan kadınlarda ölüm vakalarına rastlanmıştır.

Safrol ve heliotropin içeren uçucu yağların satışı ve kullanımı kontrol altına alınmıştır. Bu maddeler “Ecstacy” adlı uyuşturucunun sentezinde kullanılırlar. Safrol aynı zamanda güçlü bir kanser yapıcıdır. 

Aromatik sular 

* "...Uçucu yağların içilmesi doğru değildir. Ancak, uçucu esansın damıtılması esnasında yağ altında kalan sulu kısım, yağdan tamamıyla ayrıldıktan sonra “aromatik su(Hidrosol) olarak içilebilir.

Son yıllarda kekik suyunun sindirim sistemini düzenleyici, hazımsızlık, karın ağrısı, mide ekşimesi ve yanması ile barsak spazmını giderici, kolesterol, tansiyon ve kan şekerini düşürücü, kanseri iyileştirici etkilerinden dolayı ülkemizde kullanımı oldukça popüler hale gelmiştir. Bu etkileri gösteren kekik suyunun içerisinde ana bileşik olarak karvakrol adlı aroma kimyasalı bulunmalıdır. Adaçayı, biberiye, nane, oğulotu, ısırgan, gül, vs suları da piyasada satılmaktadır.

Gül suyu cildi temizleyip canlandırıcı özelliklerinden dolayı tüm dünyada kullanılmaktadır. Doğal gül suyu aynı zamanda, dini törenlerde ele serpilerek ve güllaç, su muhallebisi gibi tatlılara katılarak kullanılır. Gül suyu kalp ve beyin üzerindeki olumlu etkilerinden ötürü içilir..."

Aromaterapi ve Hayvanlar

Hayvanlarda da aromaterapi kullanılması az bilinen durumdur. Tabi ki yararlı olan yağlar olduğu kadar hayvanlara zararlı olan yağlarda vardır.  

Köpekler için kullanımı güvenli uçucu yağlar;  

 • Lavanta yağı 
 • Nane yağı  
 • Papatya Yağı  
 • Buhur yağı  
 • Sedir ağacı yağı   

Kediler için kullanımı güvenli uçucu yağlar; 

 • Bahçe nanesi yağısı  
 • Buhur yağı  
 • Kakule yağı  
 • Saman çiçeği yağı  
 • Dereotu yağı   

 Bu yağları evcil hayvanınızın veterinerine danışmadan kullanmayınız. Kullanacağınız uçucu yağları bir taşıyıcı yağ ile seyreltin. Hindistan cevizi taşıyıcı yağı cildi beslediği ve mantarı önlediği için daha çok öneriliyor. 

Evde uygulayacağınız aromaterapiler daha basit olmalıdır. Aksi halde ciddi hasar görebilirsiniz. Uzman yardımı ile aromaterapi uygulamalarınızdan olumlu sonuçlar alıp çok memnun kalacaksınız.

Ülkemizde değeri bilinmese de alternatif tıp olarak adlandırılsa da dünya ülkelerinde aromaterapi yaygın kullanılmaktadır ve hak ettiği değeri görmektedir. Ne yazık ki ülkemizde aromaterapi görmesi gereken değeri görmemektedir.

Ülkemizde aromaterapi masaj ve kozmetik alanında daha yaygın kullanılmaktadır.   

Uçucu yağ çeşitleri ve faydaları size aromaterapi ile buluşturacaktır. Uçucu yağlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için; Uçucu yağ çeşitleri ve faydaları yazımızdan faydalanabilirsiniz. 

* Kaynak (Alıntı): Prof. Dr. K. Hüsnü Can BAŞER/ Uçucu Yağlar ve Aromaterapi   

 


4 Yorum

 1. aromaterapi gerek iş hayatında, gerek özel hayatımızda yaşadığımız stresi bi nebze de olsa azaltıp bizi rahatlatacak bir yöntem gerçekten, teşekkürler 👏🏻🙏🏻

Bir cevap yazın