Armutun Faydaları Nelerdir?

 

Vitamin ve mineral deposu olan meyvenin vücudumuza ve cildimize sağladığı yararları saymakla bitmiyor.
Özellike bol miktarda lif içermesi armutun geniş bir yelpazade sağlığa katkıda bulunmasını sağlamaktadır. Ayrıca yapmış olduğumuz tartların, turtaların vazgeçilmezlerinden. Aynı zamanda birçok atasözü ve deyimlere bile konu olmuştur; armut dibine düşer, armudu soyarak, elmayı sayarak ye, armudun sapı, üzümün çöpü, armut piş ağzıma düş ve daha niceleri. Hepsini aşağıda uzun uzun yazacağım ama, uzun lafın kısası iyi ki varsın armut!

Armut meyvesi ilk olarak Güney Çin'de bilim adamları tarafından bulunmuş ve sonra bu meyvenin kökeni tüm dünyada yayılmaya başlamıştır. Çin, Gıda ve Tarım Örgütü' nün verilerine göre dünyada armut ve armut çeşitlerini farklı renklerde üreten 30'dan fazla ülke var. Dünya armut üretiminin% 67'sine tek başına sahip olan Çin, 15,2 milyon tondan fazla bir üretim gerçekleştirmektedir. Bunu ABD, İtalya, Arjantin, İspanya, Hindistan, Türkiye ve Güney Afrika takip etmektedir.

Armutun Faydaları

Armut E, C ve B2 vitaminlerinin önemli bir kaynağıdır, aynı zamanda insanlar için elzem lifler açısından zengindir ve bakır, potasyum gibi önemli mineraller açısından zengindir. Çok miktarda pektin içerir ve armutun faydasını büyük ölçüde sağlayan, çözülen bir diyet lifi türü olmasıdır. Armut meyvesi, vücudu birçok hastalıktan koruyan fenoller gibi antioksidanlar açısından da zengindir. Armut kabuğu en kullanışlı kabuklardan biridir, bol miktarda lif ve temel besin içerir.

Diyabet İçin Armutun Faydaları

Armut meyvesi lif bakımından çok zengin olduğu için, kalp hastalıkları gibi diyabet risklerine ve gelişimlerine karşı etkili bir besindir. Armutlar diyabetle mücadeleye katkıda bulunan, çözünebilir ve çözünmeyen liflerin büyük bir kombinasyonunu içerir. Birçok bilim adamı, kırmızı armut türlerinde bulunan, fildon ve antosiyanatlarda bol miktarda bulunan tatların, insülin duyarlılığını azaltmada önemli bir faktör olduğunu doğrulamaktadır. Son zamanlarda yapılan araştırmalar, armutlarda bulunan lifin, bağırsak kolesterol emilimini azaltarak kolesterolü düşürdüğünü göstermiştir.

Kanser İçin Armutun Faydaları

Armutlar vücudu kansere karşı koruyabilir, çünkü vücudu koruyan ve hücre hasarını önleyen antioksidanlar içerir. Armutlarda bulunan birçok ve çeşitli lifler, mide kanseri riskine bağlı olarak büyük miktarlarda sekonder safra asitlerinin salgılanmasına yardımcı olur. Meksika'da yapılan yakın tarihli bir çalışmada, armutların, mide kanseri riskini azaltan meyvelerden biri olduğunu göstermiştir; çünkü armutlar, tarçın asidi olarak bilinen şeyi sağlayan tek meyvedir. Diğer yeni çalışmalar, armutların özofagus kanseri riskini ve ayrıca elma ve çilek gibi gül ailesine ait meyvelerinde azalttığını gözlemlenmiştir. Son araştırmalar kanser riskinin yanı sıra alzheimer, sedef, kalp hastalığını azaltmak için armutun etkili olduğu gözlenmiştir. Antioksidan ,alkerstin alzheimer hastalığının önlenmesinde etkiye sahip olduğunu gösteren çalışma ABD üniversitesi tarafından yapılmıştır.

Sindirim İçin Armutun Faydaları

Armut meyvesinde en çok diyet lifi, bulunduğundan çözünürlüğü kolaydır. Meyve günlük insan ihtiyacının yaklaşık 14-26 lif ve yaklaşık 5.5 gram elyaf olarak karşılar. Lif, yardımcı çıkış işlemini kolaylaştırır ve kabızlık şansını azaltır. Elyaf ise vücudun su dengesini sağlar ve fazla olan suyu atarak sindirimi kolaylaştırır. Aynı zamanda insanları hemoroid riskinden korur.

Hamile Kadınlar İçin Armutun Faydaları

Kadın doğum uzmanları, hamilelik sırasında kadınlar için armutun güvenli, çok yararlı bir besin olduğunu, çünkü hamilelik sırasında kadınların sağlığı için gerekli olan pek çok besin maddesinin bulunduğunu vurguladılar. Özellikle gebeliğin ilk haftalarında gerekli olan yaklaşık 12 mikrogram folat sağlar, armut folat içeren en zengin gıdalardan biridir. Ayrıca, hamilelikte önemli olan C vitamini kaynağıdır. Meyve yaklaşık 7,5 mg C vitamini içerir. Gebe kadınların günlük yaklaşık 85 gram C vitamini ihtiyacı olduğunu belirtmek gerekir. Böylece, hamile kadınların günlük ihtiyacının %10'nu karşılamış olur. Kandaki demir emiliminde olduğu gibi, antioksidan olarak da C vitamini daha önemlidir.

Armutun Zayıflamak İçin Faydaları

Armutu günlük diyetinize eklediğinizde kilo vermenizi hızlandırır. Çünkü vitamin ve mineraller gibi vücudun gerekli elemanlarının çoğunu içerir. Aynı zamanda vücut enerjisini gerekli kılar ve diyet lifi açısından zengindir. Uzmanlar, çok miktarda lif içeren bir diyetin zayıflamaya yardımcı olduğunu, çünkü lifli yiyeceklerin daha fazla çiğnenmesi gerektiğinden doyma hissini hızlandırdığı bilinmektedir.

 

 

Www.acikve.net
Www.instagram.com/acikvnet
Www.twitter.com/acikve_net
Www.facebokk.com/acikvenet

 


Bir cevap yazın