Arılar ve Özellikleri

Balın insan sağlığı için çok yararlı olduğu uzun yıllar önce kanıtlanmıştır ve çok önceki zamanlardan itibaren günümüzde de bal ilaç yerine kullanılmaktadır. Şimdi balı üreten minik ama birçok iş başarabilen arılardan bahsetmek istiyorum.

Birçok ülkelerin ve özellikle ABD'nin yiyecek üretiminde balın vazgeçilmez bir unsur teşkil ettiğini, polenlerden oluşan rahatsızlıkların bal sayesinde giderile bildiğini açıklamışlardır. Sert kabuklu yemişleri, sebzeleri rahatlıkla yiyebilmenin yolunun arılardan geçtiğini anlamışlardır.


Tükettiğimiz birçok ürünün belirli bir süre kullanıldıktan sonra bozulduğunu biliyoruz. Son kullanma tarihleri geçtiği zaman tüketmiş olduğumuz ürünleri kullanmayız. Kullanmak istesek dahi tadının bozulduğunu biliriz. Ancak bu durum bal için geçerli olan bir şey değildir. Çünkü bal uzun yıllar da durmuş olsa bozulmaz. Ayrıca bakterileri yok etmekde oldukça etkilidir. Ondan dolayıdırki ilaç olarak da kullanılmaktadır.

BAL ARILARI ÇEŞİTLERİ VE ÖZELLİKLERİ NELERDİR? 

Bal arıları sağa sola sallanarak dans ederler ve bu dans etme şekilleri ile kovandaki diğer arılara yiyeceklerin yerlerini bildirirler. Bu nasıl oluyor diye düşünülürse 4,5 saniyelik bir dans yiyecek kaynağının 5200 metre uzaklıkta olduğunu anlatıyor. Bu şekilde dans ederek yiyeceklerin nerede olduğunu kovandaki arılara anlatmış oluyorlar. Arıların yapmış olduğu bir diğer dans ise titreşim dansı, bu dansta ise kraliçe arı doğum yaptıktan sonra arılar birbirlerinin üzerine bacaklarını koyarak dans ediyorlar ve yeni gelen arının gelişine mutlu olduklarını bu şekilde ifade ediyorlar.

Bir diğer dans şekli ise temizleme dansı, temizleme dansında ise arılar tozla bulandıklarında dans etmeye başlıyorlar, diğer arılar onun tozlandığını farkedip arıyı yalayarak temizliyorlar.

Şimdi arılarla ilgili ufak bir bilgi eğer arıların kovanını rahatsız ederseniz, normal bir bal arısı yaklaşık 50 metre kadar sizi kovalayabilir. Bu kovalama suresi Afrika arılarında değişir. Afrika araları 800 metreye kadar kovalaya bilirler. Bir arıyı öldürdüğünüz zaman ise diğer arıların dikkatini çekecek bir koku salgılar. Bu kokudan dolayı da diğer arılarda size saldırıya geçebilir. Bu da tehlikeli bir duruma yol açar. Bundan dolayıdırki arıların kovanlarından uzak durmaya çalışalım.

Arıların görevlerini kısaca anlatmak gerekirse örneğin temizlikçi arının görevi kovanı temizlemek. Diğer arıların rahatlıkla kovana bal yerleştirmelerini sağlamaktır.

Bir diğer arı mezarcı arı ise ölen arıları, yani kovan içinde ölen arıları olabildiğince uzak yerlere taşıyarak oraya bırakmasıdır.

Üçüncü arı ise bakıcı arı yani işçi arı. lLarvaların bakıcılığını yapan arılardır. Yani yeni doğmuş arıların, bebek arıların bakıcılığını yapan arılara denmektedir. Günde 1300 kere bebek arıları kontrol eder, kraliçe arıyı, arı sütüyle beslerler.

Kraliyet görevlisi bu arılar ise kraliçenin ve diğer dişilerin salgıladıkları seramoniyi toplayarak kovanın geneline yayarlar ve kraliçe arının bakımından sorumludurlar.

Diğer bir arı ise sıcaklık denetleyicisi. Her şeyde olduğu gibi kovanlarında tabii ki havaya ihtiyaçları var. Bundan dolayıda bu arılar kovanların sıcaklık ve soğukluk derecelerini ayarlamakla görevlidirler ve kovanın havalanmasını sağlarlar.

Son olarak da özel güvenlik arıları. İsminden de anladığımız gibi kovana giriş çıkışı denetleyen arılardır. Yani başka bir kovandan gelen herhangi bir arının girmesini önlemeye çalışan arılardır. Ancak diğer kovanlardan gelen arıların ağzında bal varsa tabii ki de girmeleri için izin verirler. 😊😊


 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet

Bir cevap yazın