ARAŞTIRMALAR UYKU KONUSUNDA NE SÖYLÜYOR?

 

ABUR CUBUR TÜKETİMİNİZİ CİDDİ ORANDA ARTTIRABİLİR

New York Colombia  Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, normal şartlardaki 25 gönüllü incelendi. Bu kişilerin 5 gün uykusuz kalmaları, 5 gün de normal uyumaları istendi ve her iki durumdan sonra beyin faaliyetleri gözlemlendi. Uykusuz kalınan günlerde katılımcıların beynindeki zevk arama merkezlerinin hamburger, pizza yada pasta gibi sağlıksız yiyeceklerin fotoğrafları gösterildiğinde daha çok çalıştığı tespit edildi. Birkaç gün iyi uyuduktan sonra beynin aynı bölgesi sağlıksız ve sağlıklı yiyecek fotoğraflarına aynı oranda tepki vermeye geri döndü.

DAHA KALİTELİ UYUMAK İÇİN DAHA ÇOK PRETOİN TÜKETİN

Amerikan klinik beslenme bülteninde yayınlanan bir araştırmada önce bir pilot testi ardından daha sonra geniş çaplı bir test yapıldı. Pilot araştırmalarda 4 haftalık 1 kilo verme sürecinin ardından yüksek miktarda protein tüketen 14 katılımcının daha kaliteli uyuduğu gözlemlendi. Araştırmada ise fazla kilolu ya da obez 44 katılımcının bir kısmından normal miktarda protein içeren bir diyet diğer kısmından yüksek proteinli bir diyet uygulanması istendi. Diyetler her katılımcının enerji ihtiyacı göz önünde bulundurularak bir diyetisyen tarafından hazırlandı. 3 haftalık deneyin sonucunda daha fazla protein tüketen kişilerin uyku kalitelerinin arttığı belirlendi.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ ÜZERİNDE STRES YARATIYOR

Hollandalı araştırmacılar ciddi anlamda uykusuz kalan kişilerin beyaz kan hücrelerinde meydana gelen gelişimleri gözlemlendi. 15 sağlıklı erkeğin satıldığı bu küçük araştırmada kaçıncılar önce bir hafta boyunca günde 8 saat uyudu. Daha sonra ise 29 saatlik bir uykusuzluk sürecine sokuldu. Katılımcılar ilk hafta uyandığında 15 dakika güneş ışığına maruz kalıyordu ve kafein ilaç ya da alkol tüketimi oldukça kısıtlıydı. Bu durum katılımcıların sirkayden ritmini düzenliyordu. 2. hafta ise kanlarındaki beyaz kan hücresi miktarında artış gözlemlendi. Beyaz kan hücrelerinin miktarı normalde gece ve gündüz oldukça farklılık gösterse de katılımcılar uykusuz kaldığında çok fazla bir değişiklik gözlemlenmedi. Araştırmada görevli Katrin Ackermann ” Beyaz kan hücrelerinin uykusuzluğa verdiği bu gibi tepki strese verilen bu tepki ile aynı “diyor.

 

MUTLULUĞUN SIRRI COK UYUMAK DEĞİL

Avusturya’daki Warwick Üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırmada uyku ve zihinsel sağlık arasındaki ilişki incelendi. Bilim insanları 4 yıldan uzun bir süre 30 bin 500 kişinin uyku düzenini araştırdı.  Bu çalışmada sabahları mutlu ve yenilenmiş hissetmenin ne kadar uykusuz olunduğundan çok ne derece kaliteli uyunduğu ile ilgili olduğu tespit edildi.

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 


Bir cevap yazın