Arakanlı Müslümanların Dramı ve Türkiye’nin Yaptığı İnsani Yardımlar

Myanmar Birliği Cumhuriyeti (Burma), Güneydoğu Asya'da, Andaman Deniziyle Bengal Körfezinin kıyısında bulunuyor ve toplam 7 eyaletten oluşuyor. 

Arakanlı Müslümanlar Zulüm ve Baskı Altında

• Arakanlı Müslümanlar, Myanmar’da 1970’lerden beri sistematik zulüm ve baskılara maruz kalıyor.

• 1982 yılında Myanmar’da kabul edilen yasayla Arakanlı Müslümanların vatandaşlık hakkı ellerinden alındı ve devletsiz kaldılar.

• Arakanlı Müslümanlar, BM tarafından ‘’eziyet gören dini azınlık’ olarak kabul ediliyor. Katliama Dönüşen Arakanlı Müslümanların uğradığı zulüm 2012’den sonra toplu katliama dönüştü. 2012’den beri binlerce masum Müslüman vahşice katledildi. Yüzlerce ev ve iş yeri ateşe verildi.


Yapılan Son Toplu Katliamlar

• 25 Ağustos 2017: Myanmar Ordusu ve Budist Milliyetçilerin kitlesel saldırıları yoğunlaştı. Son 1 yılda saldırılar etnik temizliğe dönüştü.

• 24 binden fazla Arakanlı Müslüman katledildi.

• 30 binden fazlası silahla yaralandı. 114 bini darp edildi. 31 bini ateşe atıldı.

• 350’den fazla köy yok edildi. 115 bin rohingya evi ateşe verildi. 113 bin ev saldırılarda hasar gördü

• 700 binden fazla Arakanlı Müslüman Bangladeş’e sığınmak zorunda kaldı.

• Katliamlar kaçış yolunda da devam etti
Bm ve Uluslararası insan hakları örgütleri, yaşananları ‘etnik temizlik’ ve ‘soykırım’ olarak adlandırdı.

Dünya Kamuoyunun Tepkisizliği

Arakanlı Müslümanların maruz kaldığı katliamlar karşısında; ne yazık ki Dünya ülkeleri harekete geçmedi. Her fırsatta insan hakları vurgusu yapan ABD ve batılı ülkeler, söz konusu yine Müslümanlar olunca, katliamları sadece izlemekle yetindi. BM güvenlik gerekçesiyle, Arakan’ın kuzeyinden tüm personelini geri çekti ve bölgedeki faaliyetlerini durdurdu. Dünya kamuoyunun bu tepkisizliği Myanmar hükümetini cesaretlendirdi ve katliamları arttırdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Örnek İnsani Diplomasi

Türkiye ise saldırıların yoğunlaştığı Ağustos 2017’den beri Arakanlı Müslümanların en büyük umudu oldu. Türkiye; Bangladeş’ten kendisine sığınanlara yardımcı olmasını istedi. Bu noktada her türlü desteği verip masrafları karşılayacağını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı olarak ilk etapta 20’te yakın dünya lideriyle görüştü. Konuyu BM Genel Kurulu’nda gündeme getirdi (19 Eylül 2017)

Erdoğan ‘’Kimse konuşmasa da biz konuşacağız. Arakanlı kardeşlerimize sırtımızı dönmeyiz.’’

Erdoğan- Suu Kyi Görüşmesi

5 Eylül 2017: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Myanmar Devlet Başkanı ile görüştü; Türkiye’nin masum sivilleri hedef alan operasyonları kınadığını, hadiselerin ciddi bir insani krize dönüşmesinin infiale neden olduğunu, Türkiye’nin sorunun çözümüne yönelik çabaları desteklediğini, bu süreçte orantısız güç kullanımından uzak durulması ve sivil halkın zarar görmemesi için azami hassasiyet gösterilmesi gerektiğini belirtti.


Bölgeye ilk giden: Emine Erdoğan

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yoğun temasları sonuç verdi. Myanmar, Türkiye’nin bölgeye yardım götürmesini kabul etti. Bölgeye insani yardım için ulaşan ilk kurum TİKA oldu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ve beraberindeki heyet Bangladeş’e gitti ve Arakanlı Müslümanlara yardım dağıttı (7 Eylül 2017) Türkiye’nin Arakanlı Müslümanlara yardımları devam ediyor.

Türkiye’nin Arakanlı Müslümanlara İnsanı Yardımı

Bölgeye ilk giden: Emine Erdoğan…

25 Ağustos 2017: Myanmar Ordusu ve Budist Milliyetçilerin, Arakanlı Müslümanlara yönelik kitlesel saldırıları yoğunlaştı. Erdoğan, katliamların durması ve bölgeye insani yardım ulaştırılması için yoğun insani diplomasi yürüttü ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın temasları sonuç verdi.

7 Eylül 2017’de Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan beraberindeki heyetle Bangladeş’e gitti. Sığınmacı kamplarını ziyaret etti. Mazlum halkla kucaklaştı. Arakanlı Müslümanlara yardım dağıttı. Bin ton yiyecek ve giyim yardımı ulaştırıldı. 100 bin aile faydalandı.

Türkiye küresel insani diplomasi araçlarıyla Arakanlı Müslümanların elinden tutmaya devam ediyor.

Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Türk Kızılay’ı, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) – STK’lar

Bölgede yapımı tamamlanan ve devam eden sosyal donatılar

• Su kuyusu, mescit, Pazar yeri, eğitim merkezi, beton yol, köprü, kız yurdu, barınak, klinik, havalimanı, Heyelandan korunmak için istinat duvarı…

• Bangladeş’in Cox’s Bazar kentinde Arakanlı Müslümanların yaşadığı kamplarda Türkiye’nin inşa ettiği bambu ev sayısı 8 bin 800.

• Bölgede faaliyet gösteren Sahra Hastanesinde son 7 ayda tedavi edilen sığınmacı sayısı 100 bin.

TİKA (Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı)

• İlk etapta 25 ağustos-15Eylül 2017 arasında bölgeye 160 tonluk insani yardım malzemesi gönderildi. Kamplarda yaşayan Arakanlı Müslümanlara 10 bin battaniye dağıtıldı.

• Ramazan ayı boyunca 25 bin kişiye temel gıda kolisi ulaştırıldı. 3 kampta düzenlenen iftar programında 1000 Arakanlı misafir edildi.

• 9 Eylül-19 Eylül 2017’de faaliyete başlayan 2 mutfaktan bugüne kadar 7 milyon fazla kişiye sıcak yemek verildi.

AFAD (Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı)

AFAD’ın Arakanlı Müslümanlara yaptığı hizmetler;

• İnşa edilen bambu ev sayısı: 1065. Dağıtılan gıda paketi 5 bin. Çocuklara dağıtılan kıyafet ve oyuncak 2 bin.

• Açılan su kuyusu 6. Kurulan sahra banyo ünitesi 200. Tuvalet ünitesi 200.
Eylül 2018 itibariyle;

• AFAD ve Sağlık Bakanlığı işbirliğiyle Bangladeş’te sahra hastanesi açıldı. Sahra hastanesinde 8 poliklinik hizmet veriyor.

• Muayene sayısı 90.153 hasta sayısı 2.025.

• Ameliyat sayısı 522. Doğan bebek sayısı 70.
TDV

• Adak, akika ve şükür kurbanlarından elde edilen etler, Arakanlı Müslümanlar ulaştırıldı.

• Arakanlı Müslümanların Dramını anlatan ‘Hayatta Kal’ isimli belgesel hazırlandı.

Yararlanılan Kaynak: @trdiplomacy

Bir cevap yazın