Arabanız Kışa Hazır Mı?

Antifriz Bakımı Mutlaka Yapılmalı

Antifiriz arabanın önemli parçalarından biridir. Antifiriz bakımı ne zaman yapılmalı? Sorusunun cevabı olarak yaz, kış antifirizi kullanmak gerekir. Nedeni de şudur; kışın antifriz soğutma sisteminin kireçlenmesini, yıpranmasını, paslanmasını önleyerek soğuk hava koşullarına karşı arabanızı korur. Yazın ise pas ve tıkanıklıkları önler. Bundan dolayı antifirizin sürekli kontrol edilmesi temizlenmesi ve bakımının yapılması gereklidir. Düzenli bir şekilde kullanıldığında motorunuz daki soğutma sıvısı rahat dolaşım yapacağından dolayı, düzgün bir soğutma işlemi yapar. Arabanın muayene ve bakım zamanlarında mutlaka antifirizininde kontrol edilmesi gerekmektedir.

Silecekler ve Cam Suyunu Kontrol Edin


Arabanın diğer önemli parçalarından biri de silecekleri. Peki sileceklerin önemi nedir? Silecekler sağlam olmadığı sürece görüş açısında çok fazla zorlanılır. Camları temizlemediğinden dolayı şoförün görüş açısı kötüleşir ve bu da kazalara sebep olabilir. Bundan dolayıdır ki sileceklerin sık sık kontrol edilmesi ve cam suyunun değiştirilmesi gerekmekte. Özellikle yaz aylarında kullanılmadığından dolayı paslanabilir veya sıcaktan yıpranabilir, şekli bozulabilir. Bundan dolayı kış gelmeden önce ve araba muayenelerinde mutlaka sileceklerin kontrol edilmesi gerekmekte ve cam suyunun bitip bitmediğine de dikkat etmek gerekir. Ayrıca cam soyuna koyulan antifiriz, camlardaki buharlaşmayı önleyeceğinden dolayı görüş açısı çok daha net olacak ve kazaları önlemiş olacaksınız.

Farlarınızı Ayarlayın

Araçtaki en önemli diye bildiğimiz gereçlerden birisi farlar. Farların önemi nedir? Farlar da herhangi bir sorun ve sıkıntı olursa görüş açısı azalacağından dolayı kötü sonuçlarla karşılaşabiliriz. Bundan dolayıdır ki fren lambalarında ve farlarımızda herhangi bir sorun olmadığından düzgün yandığından emin olmamız gerekmekte. Farlar ile birlikte aracın iç aydınlatması, aküsü bunların hepsinin tam şekilde dolu olması, bakımlarının düzgün bir şekilde yapılmış olması, aracınızı çok rahat kullanmanızı ve birçok yaşanacak kötü olaydan sizi ve çevrenizdekileri korumayı sağlayacaktır.

Tüm Filtreleri Gözden Geçirin

Aracınızda bulunan filtrelerinde bakıma ihtiyaçları var. Özellikle hava filtrelerinin kışın kış konumuna getirildiğinde, bakımlarının yapılması gereklidir. Motor etrafında serin hava motoru içine alınarak aracın çabuk çalışmasını sağlar. Buda filitreler sayesinde gerçekleşir. Hava filtrelerin de sorun yaşıyorsanız geciktirmeden değiştirmeniz de fayda var. Kışın deponun içinden ki su yakıtın borularından geçerken, donma ihtimali olduğundan dolayı, filitre olduğu sürece yakıt deponuz donmaz. Ayrıca deponuza kış aylarında buz önleyici koyduğunuzda deponuzun donmasını da önlemiş olursunuz. Aracınızın yakıtına dikkat etmelisiniz. Yakıt filtresi, kapı filitresi bunların bakım esnasında kontrolden geçmesi gerekir.

Detayları Atlamayın!

Frenlerin eşit tutması gereken nokta bir tarafın daha baskın çekmesi. Havanın kuru ya da yağışlı olması fark etmeksizin tehlikeli kaymalar yaşanabilir.

Aracınıza iyi bakım yapmanız, kışın metal aksamlı çürümelerin meydana gelmesini lekellerin araca yapışmasını önler.

Soğuk motoru çevirmek için akü fazla enerji harcar. Kış bakımında kontrol ettiğiniz akünün şarjı zayıfsa şarj ettirin ya da yeni bir akü alın.

Kaçaklara karşı egzoz sisteminizde kontrol ettirin.

Yaz aylarında genişleyen V kayışını kış aylarında gelmeniz. Mümkünse gererek kullanmalısınız. Aksi bir durumda kayışı değiştirin.

Arka camdaki rezistansın kullanmalara karşı sağlıklı çalışması gerekir. Sorunluysa, rezidans olmalı yada değiştirilmeli.

Aracın Kış Malzemelerini Hazırlayın

Aracı kış şartlarına hazırlarken trafik kurallarından biri olan takip mesafesi en önemli kurallardan birisi ve birçok sürücünün buna dikkat etmemesine rağmen, takip mesafesini özellikle kış şartlarında koruduğumuzda olası bir kazaya engel olmuş oluruz. Aracımızda bulundurmanız gereken şeyler nelerdir? Diye düşünüyorsak bunlar: kar lastiği, kar zinciri, takoz, buz kazıyıcı, çekme halatı gibi şeyler aracımızda mutlaka bulunması gereken şeyler. Ayrıca uzun yola çıkıyorsak battaniye, hemen bozulmayacak yiyecekler, şarj aleti, kişisel ihtiyacımız olan şeyler, ilk yardım çantasının mutlaka bulunması gerekmekte Bunlar bulunmadığı sürece kış şartlarında yolda kalma olasılığı yüksek olduğundan sıkıntı yaşayabiliriz.


Araçta Zincirde Olsa, Kış Lastiği Zorunlu

Kış lastiği araç için önemlidir. Ondan dolayı bu yıl kış lastiği konusunda yeni tebligatlar sunulmuş ve kış lastiğinin önemi fazlalaşmıştır. Kış lastiği zorunluluğu nisan ayında yapılan bir düzenlemeyle yenilenmiştir. Zincir bulunan araçlarda da mutlaka kış lastiğinin olması gerekir. Araçta patinaj zinciri bulunması veya kullanılması kış lastiği zorunluluğunu ortadan kaldırmaz şeklinde açıklama yapılmıştır. Ayrıca kış lastiği uygulamasının denetiminde de ek şekillendirmeye gidildi.

Denetimde Belediyeler de Yetkili

Şehirler arası yollarda yapılan kış lastiği denetimlerinde Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın sınır kapılarındaki denetim birimlerinin yanı sıra Belediye birimleri de bu yıl itibariyle kış lastiği denetimi yapacak.

Kış Lastiği Takmayana 625 Lira Ceza

LSİD Genel Sekreteri Erdal Kurt ;"Kış lastiği en son yıllarda önemli oranda arttı. LSİD olarak gerekli bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmalarını yapmaya devam ediyoruz. Özel otomobillerinde ilk kez kapsamı altına alınması ile birlikte uygulama genel yayılacaktır. Kış koşullarında özellikle Kara yollarımızda güvenli sürüş ve akıcı bir trafik için kış lastiği kullanımının önemine dikkat çekiyoruz. Para cezası binek otoların 4 adet kış lastiği maliyetinin büyük bir kısmını karşıladığı için sürücüler hem kendi can ve mal emniyeti hem de mevzuatın gereğini yerine getirmek adına uygulamayı benim seveyecektir" diye konuştu. Ticari ve özel kış lastiği zorunluluğuna uymayan bütün araçlara 625 TL para cezası uygulanacaktır.

Lastik Satışları Ne Durumda?

Gerek yasal zorunluluk gerek güvenli sürüş amaçlı kış lastiği alımları artmış durumda. 2016 yılının Eylül, Aralık aylarına ait kış lastiği satış verilerine göre, geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla kış lastiği fiyatları %50 artarken, satışlar yüzde 17 oranında arttı kış lastiklerinin son 4 aydaki ortalama fiyatı da 375 TL olarak belirlendi son verilere göre 2 yılda en çok kış lastiği satışının yapıldığı dönem ise aralık ayı oldu.

 

Oto hasarları için yapılması gerekenleri öğrenmek için tıklayınız. 

 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet


1 Yorum

Bir cevap yazın