ARABALARI TANIYALIM (VOLVO)

Volvo: Marka Tarihçesi

Dünyanın en bilindik markalarından biri olan Volvo, 1927 yılında İsveç’te kuruldu. Kurulduğu yıllarda daha çok kamyon ve otobüs gibi ağır vasıtalar üretiyordu. İlk olarak 1927 yılında ”Volvo ÖV 4“ adını verdikleri otomobili üretti. O yıllarda yavaş yavaş da olsa otomobil dünyasında kendinden söz ettirmeyi başarmıştır. İlk otomobilinden sonra daha çok ağır

İlk otomobilinden sonra daha çok ağır vasıta üretmeye başladı. 1928 yılında ürettikleri ve “Serie1” adıyla tanıttıkları ilk kamyonu piyasaya sürdüler ve bu kamyon kısa süre de İsveç dışından da olumlu tepkiler almayı başardı. Serie 1 oldukça başarılı olmuş olacak ki, bu kamyon üretildikten sonra diğer ülkelere kamyon ticaretine başlandı. Bundan sonra Volvo 1934 yılında “B1” adını verdikler ilk otobüsünü üretti. Bu yıllarda II. Dünya Savaşı halen sürdüğü için diğer otomobil şirketleri gibi Volvo da binek araca yönlenemedi. Savaş nedeniyle 1940’lı yıllarda uçak motorları üretmeye başladı.

1964’ten başlamak üzere Volvo birçok ülkede büyük üretim tesisleri açmaya başladı. 1999 yılında ise Volvo şirketinin otomobil bölümünü Ford’a sattı. O tarihten sonra sadece ticari araç üretmeye başlayan Volvo, 2001 yılın Renault’un ağır vasıtalar bölümünü satın aldı.

Volvo’nun otomobil üretimi kısmını alan Ford, 2010 yılında bu bölümü Çinli Geely Şirketi’ne sattı. Volvo artık Çin piyasasına girmiş oldu. 2010 yılından sonra Volvo’nun satış grafiklerine baktığımızda dünya çapında binlerce araç sattığını görmekteyiz.volvo-logo

Logosunda da İsveç çeliğinin dayanıklılığına vurgu yapan Volvo,dayanıklılığıve otomobillerini tasarımlarında kullandıkları güvenlik önlemleri bakımından son yıllarda en çok üreten ve satan otomobil markalarından biri. Başta İsveç olmak üzere dünyada Volvo kullananların sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

Bir cevap yazın