APPLE 2020'DE MAC'LERDE İNTEL İŞLEMCİLERİ BIRAKMAYI MI DÜŞÜNÜYOR?

 

Bloomberg'in verdiği bilgilere göre, sahneye ilk önce "Kalamata" çıkacak ve Apple cihazlarının şuankinden daha entegre çalışması için oluşturulan büyük bir stratejinin parçası olacak. Geçişin birden fazla adımı içereceği söyleniyor, ancak şu anda elimizde çok az detay var.

Donanımdaki böyle bir geçişten önce Apple, Marzipan projesiyle yazılımla bir temel oluşturmayı planlıyor. Geçen yılın sonlarında açıklanan bu projeye göre iOS'a çalışan uygulamaların bu yıl Mac'lerde de çalışmasına izin verilecek.

 

Apple'ın tarihine bakarsak, elimizdekiler pek açıklayıcı görünmüyor. Apple, 1991'de PowerPC işlemcilere geçişi kendi içinde başlamıştı,bunun tüketicilere yansıması ise iki seneyi bulmuştu. Şirket, geçişin beş sene sonra gerçekleşmesi ile birlikte, işletim sisteminin çıkışından beri Intel işlemciler için Mac OS X sürümüne sahipti.

Apple 'ın x86' dan kendi işlemcilerine geçmeyi planladığı söylentileri on yıldır sürüyor. Söylentiler en azından, teknoloji devinin işlemci tasarımcısı PA Semi'yi $278 milyon dolara satın aldığı 2008'den beri duyulmakta.
İlk İPhone modellerinde kullanılmak üzere ARB tabanlı çeşitli 'yonga-üzerinde-sistem' paketleri belirlendikten sonra Apple, 2010'da işlemci üreticisi İntrinsity yi satın aldı.
A 4 üzerinden kendi işlemci tasarımını gerçekleştirdi.

 

 

2011'de Mac'deki kaçınılmaz entegrasyonla ilgili kaygılar, bir rapor Apple'ın BİR-iki yıl içinde 64-bit ARM platformunun bir masaüstü sürümünü sunacağını iddia ettiği zaman, 2013'te işlemci fabrikasının satın alınması ile desteklenmiş görünüyordu. Bu kulaktan kulağa yayılan söylenti bir meyve vermedi, ama Apple'ın kendi çözümüne yönelik çalışması devam etti.
2010'un sonlarında Apple, eski Texas Instruments mühendislerinin işe alınması ve verimli yonga seti üreticisi Passif gibi yeni satın almalar da dahil olmak üzere yıllarca süren bir proje olan CPU tasarım grubunu oluşturmak için uyumlu bir çabaya başladı.

Diğer önemli hamleler arasında, bir zamanlar Maxim'e ait bir işlemci fabrikasının satın alınması ve İsrail ile diğer bölgelerdeki SoC ile ilgili araştırma ve geliştirme tesislerinin kurulması da yer alıyor.

 

 

Apple'ın A1 Bionic işlemcisi, 10122'lik çok çekirdekli bir hıza sahipken, 4105'lik de bir tek çekirdekli işlemci hızına sahip. Sonuçlar tek çekirdekli performans için 2016 ve 2017 i7 MacBook Pro'nun performansına ve çık çekirdekli performans için de Retina ekranlı orijinal 15 inç MacBook Pro'nun performansına çok benziyor.

 

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 

 

Bir cevap yazın