Aphrodisias Nerededir? Aphrodisias'ın Tarihçesi Nedir?

2017 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne dahil olan Aphrodisias'ta kazılar devam etmekte olup, tarih ortaya çıkmaya ve korunmaya devam etmektedir. 1987'de kurulan Aphrodisias kazılarını desteklemek üzere kurulan Geyre Vakfı 2003'ten beri Kog, Afrodisias'ı büyük bir ziyaretçiyle ziyaret etti. Yönetim kurulu üyelerinden oluşan grup, kazıları destekleyen ana sponsorlar, hayırseverler ve arkeoloji severler.

R.R.R. Hafriyat başkanı Smith, ziyaretçilere ayrıntılı bir sunum yaptı ve şunları söyledi: "Aphrodisias, sadece çok güzel bir antik kent değil, aynı zamanda çok değerli bir tarihi bölge. Anadolu kentlerinin kent kültürünü ve toplumunu ayrıntılı olarak anlayabildiğimiz 1000 A.CI 'Geyre Vakfı Başkanı Ömer Kog, Aphrodisias’ta şu an bulundukları yerin büyük bir başarı öyküsü olduğuna dikkat çekti. “ Çok önemli ve etkileyici bir tabloyla karşı karşıya kaldım, ve bu kazılara katılarak ve tarihin izlenmesinde bize yardımcı olan tüm ekibi içtenlikle tebrik ediyorum. Geyre Vakfı olarak Aphrodisias'ı desteklemeye devam edeceğiz." Tarihsel bulguların özeti Aphrodisias'ın son üç yılda devam eden kazıları aşağıdaki gibidir:

 

Güney Agora: Mica Ertegon tarafından desteklenen Güney Agora göleti kazıları 2017 yılında tamamlanmıştır. Bu kazı sayesinde, bölgenin tarihine ışık tutan yeni bir bilgi edinilmiştir. Ahşap kirişlerden muhteşem portre heykellerine kadar çeşitli ilginç eserler sergilendi.

Cadde: Tetrapylon Cadde kazıları son üç yılda hız kazanmıştır. Olağanüstü mermer heykeller ise bu alanda yapılan çalışmalar ile güneş ışığına çıkarıldı, Roma döneminden Osmanlı dönemine uzanan kentin öyküsü açıklandı. Hafriyat işlerinin 2020 yılında tamamlanması beklenmektedir. Bundan sonra koruma işleri alanın ziyaretçilere açılması amacıyla caddede başlatılması planlanmaktadır.

Bazilika: 2018'de kapsamlı Bazilika'da araştırma ve restorasyon projesine başlandı. Binanın mermer cephesinin mimari elemanlarını tespit edip tamir etmeyi amaçlayan bu projede çok ciddi adımlar atıldı. Yanında heyecan verici detaylara sahip mozaik zemin koridorlar kazıldı ve korundu.

Kabartma Duvar: Kapsamlı bir koruma ve sergi projesi, Güney Agora'dan keşfedilen 120 mermer friz bloğu, 2018'de Afrodisias Müzesi önündeki meydanda ziyaretçilere açıldı.

Müze Avlusu Projesi: 2019 yılında yeni bir projenin tasarım çalışmaları ve hazırlıkları başlatıldı. Bu proje kapsamında, Aphrodisias Müzesi'nde yepyeni bir müze sergi salonu oluşturulması hedefleniyor. Korunan ve sergilenecek mermer heykel eserleri inşaat işleri 2020 yılının ilk aylarında başlayacak.

.

Bir cevap yazın