Apandisit (Körbağırsak) Ne İşe Yarar?

Apandisitin insanlar tarafından artık işe yaramayan ve vücutta kullanılmayan bir organ olduğu düşünülür. Yetişkin bir insanda yaklaşık 10 cm büyüklüğünde olan apandisit kalın bağırsağın başladığı bölgenin kenarında bulunur.

Charles Darwin apandisitin ne işe yaradığı konusunda, insanların ilk zamanlarda çok fazla miktarda bitki tükettiği için daha büyük bir körbağırsağa (apandisit) ihtiyacı olduğunu, fakat etle beslenme başladıktan bilahare milyonlarca yıl boyunca kullanılmayan ve pasif konumda kalan bu organın küçülüp kaldığını ileri sürmüştü. Darwin'in evrimci bu bakış açısını destekleyen canlılardan biri de koalalardı. Koalalar, sindirilmesi çok zor olan yapraklarla beslendikleri için kör bağırsakları yani apandisitleri neredeyse iki metre uzunluğunda bulunuyor.

Ayrıca apandisitin ameliyatla insandan alınması vücutta herhangi bir yan etki uyandırmıyor. Bu açıdan bakarsak apandisitin bir işlevi olmadığını söyleyebiliriz. Fakat aynı şey ayak parmakları için de geçerli değil mi? Bedenimizden bir şeyi kesip attığımızda bir şey değişmiyorsa, bu onun işe yaramaz bir uzuv olduğunu mu gösterir? Tabii ki hayır!

Son zamanlarda yapılan bir araştırmada analiz edilen 361 memeli türünden 50'sinde apandisit olduğu ortaya çıktı. Bu da bu organın vücutta bulunmasının aslında hem geçmişte hem de günümüzde bir çok faydası olduğunu gösteriyor.

Peki, apandisit ne işe yarıyor? Günümüzde apandisitin bağırsaklardaki bakterilerin geçici olarak sığındığı bir sığınak olduğu düşünülüyor. Şekli ve konumundan dolayı bakteri enfeksiyonuna elverişli bir yer değil. Yani ishal olup bağırsaklardaki tüm kötü bakterilerden vücuttan arındırılırken yararlı bakterilir apandisitte saklanıyor ve tekrar dışarı çıkıp bağırsağın çeperlerini kaplayabiliyorlar. Yani apandisit bağışıklık sisteminin önemli bir parçası. Apandisiti alınan insanlar hastalıklara karşı daha dirençsiz oluyor.

Bir cevap yazın